Ново проучване установи, че целият познат ни живот на Земята използва една и съща молекула, носеща енергия, като свое „универсално клетъчно гориво“. Сега обаче учените са разбрали как и защо се случва това, пише Science Alert .
АТФ е органична молекула, заредена от фотосинтеза или клетъчно дишане (процесът, чрез който организмите разграждат храната) и се използва от всяка една клетка. Всъщност ние ежедневно преработваме собственото си телесно тегло в тези органични молекули.
Както при фотосинтезата, така и при клетъчното дишане, фосфатна молекула се добавя към аденозин дифосфат (ADP), което води до реакция, наречена фосфорилиране, за да се образува ATP молекула.
Хидролизата освобождава същия фосфат, който осигурява химическата енергия, необходима на клетките на тялото за различни процеси - движение, възпроизвеждане, сигнали към мозъка и др.
Учените се интересуват как АТФ започва да доминира в метаболизма и заменя много други молекули. Дълго време се смяташе за мистерия, но изглежда, че учените са разрешили тази мистерия.
Група учени от Университетския колеж в Лондон, ръководена от еволюционния биохимик Ник Лейн, са научили, че молекулата на АТФ се е превърнала в универсалната енергийна „валута“ на клетката в резултат на уникалните взаимодействия на фосфорилиращите молекули.
Учените смятат, че тази молекула съществува от самото начало на живота на Земята, още в дните, предхождащи създаването на живата материя. Изследователите се опитаха да разберат как се е случило това.
Биохимикът Силвана Пина вярва, че други молекули първоначално са участвали в сложния процес на фосфорилиране. За да проверят теорията си, учените изследвали друга фосфорилираща молекула, AcP. Все още се използва от бактерии и археи в процеса на метаболизиране на химикали.
Учените проведоха серия от експерименти и стигнаха до извода, че молекула, открита в бактерии и археи, при взаимодействие с железни йони може да преобразува ADP в ATP във вода. Освен това изследователите се опитват да възпроизведат същия процес с други метали или молекули, но резултатите не съвпадат.
Изследователите смятат, че този опит може да хвърли светлина върху произхода на живота. Очевидно такива реакции с AcP могат да възникнат дори при пребиотични условия и след това да стимулират цикъла на производство на АТФ.
Учените също така установиха, че първоначалното създаване на АТФ очевидно се е случило в прясна вода, където различни реакции, като вулканични изригвания, могат да осигурят необходимата комбинация от компоненти.
Учените смятат, че резултатите, които са получили по време на изследването, макар и да не изключват напълно възможността за произхода на живот в морето, всъщност показват, че водата се е нуждаела от силна връзка със сушата.
Превод: GlasNews