Изглежда невъзможно да се върнем назад във времето, за да разберем какви животни са живели в определена древна цивилизация. Но учените нямат нужда от това; те са използвали древни текстове и най-новите технологии, за да разберат повече за това колко отровни змии са живели в Древен Египет. Оказва се, огромен брой.
Сега учените вярват, че земята на фараоните е била дом на много по-невероятно разнообразие от змии, отколкото можем да си представим, пише Science Alert. Между другото, авторите на работата също смятат, че това обяснява защо египетските автори са посветили толкова много работа на лечението на ухапвания от змии.
Учените събират информация за древните цивилизации от археологически разкопки, пещерни рисунки и текстове от ранната записана човешка история. Често тези доказателства сочат животни, които не са идентифицирани от авторите на древни текстове, но са от голяма стойност за съвременната наука.
В ново изследване учените от университета в Банкок са използвали древен египетски документ, наречен Бруклинският папирус, датиращ от 660-330 г. пр. н. е. и съвременна технология - компютърно моделиране.
Смята се, че Бруклинският папирус е копие на много по-стар документ. Той изброява различните видове змии, известни по това време, както и ефектите от техните ухапвания и лечения. Общо документът изброява 37 вида змии, описанията на 13 от които са изгубени днес.
Днес Древен Египет е дом на много по-малко видове, което доведе до много дебати сред изследователите кои видове са описани в документа.
За изследването студентът магистър Елиша Макбрайд използва статистически модел, известен като моделиране на климатична ниша, за да проучи как диапазоните на различни африкански и източносредиземноморски змии са се променили с времето.
Имайте предвид, че тази технология реконструира условията на местообитанията на даден вид и идентифицира части от планетата, които предлагат идентични условия. След това моделът се обучава да разпознава места, които са подходящи днес, и след това учените добавят карти на минали климатични условия. В крайна сметка те успяха да създадат карта, показваща всички места, където един определен вид може да живее в празнината.
Резултатите от проучването показват, че много по-влажният климат на Древен Египет може да е допринесъл за появата на много видове змии, които днес не се срещат там. В проучването учените се съсредоточиха върху 10 вида от африканските тропици, които може да съответстват на описанията на древния папирус. Между тях:
- Черна мамба;
- пепелянка;
- бумсланг.
Моделирането показва, че 9 от 10 изследвани вида някога са живели в Древен Египет. Смята се, че много може да са окупирали южната и югоизточната част на страната, както е била тогава - модерен северен Судан и брега на Червено море. Други може да са се заселили в плодородната долина на Нил по северното крайбрежие. Например бумслангите може да са живели по крайбрежието на Червено море на места, които са били част от Египет преди 4000 години.
Древен текст от Бруклинския папирус също описва „подобна на пъдпъдъци“ змия, която „съска като мех на бижутер“. Учените смятат, че бухалката (Bitis arietans) отговаря на това описание, но в съвременния свят се среща само на юг от Хартум в Судан и Северна Еритрея. В същото време Моделът предполага, че по времето на Древен Египет ареалът на този вид се простирал много по-на север.