Програмист, музикант и физик влизат в архива на Народната библиотека. Звучи като начало на шега, но кулминацията е много сериозна: Изследователи от различни профили успяха да намерят и дешифрират 57 писма, написани от Мария, кралицата на Шотландия, по времето, когато братовчедка й кралица Елизабет I я хвърля в затвора.
Писмата са с дата 1578-1584 г., малко преди Мери да бъде обезглавена на 8 февруари 1587 г. Тя беше призната за виновна в подкрепа на заговор срещу Елизабет I, нейна братовчедка. Дешифрираните писма съдържат около 50 000 думи и 50 неизвестни досега скрипта, използвани от Мария Стюарт, когато е комуникирала с нейните сътрудници с помощта на шифър, пише Gizmodo. Изследването на екипа е публикувано в списание Cryptologia.
"За да разбием шифъра, използвахме техника, наречена "изкачване на планина" от областта на оптимизацията на проблемите. Започваме с произволен ключ, дешифрираме шифрования текст с този ключ, правим малки промени в ключа и декриптираме отново", каза Джордж Ласри, сътрудник на Computer Science и DECRYPT: „Ако новият ключ е по-добре дешифриран, запазваме промяната. В противен случай отхвърляме промяната.“
Ласри и колегите му - Норберт Биерман, професор по музика в Берлинския университет по изкуствата, и Сатоши Томокио, физик и специалист по патенти - претърсиха онлайн архивите на Bibliothèque nationale de France за криптираните писма. Самата библиотека е пълна с ценни писмени документи с историческо значение, от радиоактивния бележник на Мария Кюри до корейски дърворезби, някои от най-старите документи, отпечатани някога върху дърво.
Триото се натъкна на няколко некатегоризирани, криптирани документа, които библиотеката посочи като произведения, свързани с Италия от началото на 16-и век. Но след като проучиха документите, изследователите установиха, че те са от Франция и нямат нищо общо с Италия.
Ласри каза, че моментът на прозрение за екипа е откриването на името Walsingham в писмата. Франсис Уолсингам бил главен секретар на Елизабет I и неговият екип преписа достатъчно от писмата на Мери по време на нейното задържане, за да създаде случай за екзекуцията на тази католическа кралица.
В своя документ екипът пише, че Уолсингам е "често споменаван в писма". Мария предупреждава Кастелно за плановете му във Франция и Шотландия, описвайки го с негативни думи като хитър човек, който лъжливо предлага приятелството си, като крие истинските си намерения.
Мария също реагира на отвличането на сина си тийнейджъра Джеймс.
Според екипа поредица от писма от втората половина на 1582 г. хвърлят светлина върху бурната реакция на Мери към новината, че синът й Джеймс е бил отвлечен от шотландска банда и отчаяна молба за помощ от Франция. Когато френският крал най-накрая изпраща пратеник в Шотландия, Мери изразява разочарованието си от резултатите и чувството си, че Франция е изоставила нея и сина й.
„Това е само първата фаза на проекта", каза Ласри. „Очакваме с нетърпение да видим каква информация могат да получат историците от тези писма."
Работата отнема много време. Според изследователите 57-те писма съдържат около 150 000 отделни знака, които трябва да бъдат обработени; Дешифрирането на документите отнема повече време, отколкото разбиването на шифъра.
По-внимателното изследване на писмата може да предостави повече подробности за времето на затваряне на кралицата и какво е знаела за действията на нейните съучастници, които те са извършили от нейно име.
Превод: GlasNews