Учените използваха космическия телескоп TESS, за да открият нова планета, подобна на Земята, разположена на 40 светлинни години. По космически стандарти това е близко разстояние. Учените вярват, че този свят може да бъде обитаем. Резултатите от изследването са публикувани в списание Monthly Notices на Кралското астрономическо общество, пише Space.
Новата планета, която има почти същия диаметър като Земята, е наречена Gliese-12 b.
Предполага се, че новият свят е скалиста планета и може да има земен състав. Но най-важното е, че планетата се върти около звездата в така наречената обитаема зона. Това означава, че има условия за съществуване на течна вода на планетата и доста умерена температура. А това означава, че планетата потенциално може да бъде обитаема.
Но Gliese-12 b орбитира твърде близо до своята звезда. Неговият орбитален период е само 12,8 земни дни. Звездата червено джудже обаче е много по-малка и много по-хладна от Слънцето. Освен това тази звезда няма силна активност и не излъчва твърде силни потоци радиация.
Учените са установили, че Gliese-12 b получава около 85% от радиацията, която Венера получава от Слънцето. И въпреки това температурата на планетата според учените е приблизително 42 градуса по Целзий. За сравнение температурата на Венера е 464 градуса по Целзий. Учените също смятат, че новият свят получава приблизително 1,6 пъти повече радиация от своята звезда, отколкото Земята получава от Слънцето. Средната температура на нашата планета е около 15 градуса по Целзий.
Учените все още остават предпазливи оптимисти за потенциалното население на планетата Gliese-12 b. Факт е, че все още не е известно дали има атмосфера. Това е важен фактор, от който зависи дали тази планета може да бъде подходяща за живот. Например, Венера също се намира, подобно на Земята, в обитаемата зона на Слънцето, но това е свят с адски условия.
Сравнение на потенциалните размери на планетата Gilese 12 b с размера на Земята. Показан е и различният потенциален външен вид на планетата в зависимост от това дали има атомосфера и каква е тя / Снимка: NASA
Авторите на изследването предполагат, че планетата може да има атмосфера, макар и разредена. Но всъщност липсата на плътна атмосфера е добър знак за потенциален извънземен живот там.
Учените казват, че 42 градуса по Целзий е средната температура за планета без атмосфера, но ако има атмосфера, средната температура може да е по-ниска.
Сега е необходимо точно да се определи наличието на атмосфера на планетата Gliese-12 b и нейния химичен състав, което ще даде улики дали този свят е подходящ за живот или не. За целта учените ще използват космическия телескоп Webb.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: NASA
Прочетете още
- 20:42 Два счупени световни рекорда - Карлос Насар с безупречно представяне в Кишинев!
- 16:11 Великден в писма: Какво бих казал на себе си в мълчаливата събота
- 15:00 Великденски "поздрав": Замериха кола с яйца в Ямбол СНИМКА
- 19:00 55 предписания са били игнорирани в ОПУ - Смолян, бебето плати с живота си