От многото алтернативни начини, по които Вселената може да свърши, нищо не е толкова страшно, колкото „фалшивият вакуумен разпад“. Този сценарий се основава на идеята, че фундаментално поле във Вселената не е в най-ниското си възможно състояние.
Полето на Хигс е това, което придава маса на всичко. Фалшивият вакуумен разпад е, когато нестабилно състояние се превърне в истинско стабилно състояние, но като цяло има много неща, които не разбираме за това как работи това образуване, съставено от мехурчета, особено експериментално. Сега група италиански експериментатори и британски теоретици представиха първите експериментални доказателства за разпадането на вакуума.
„Смята се, че вакуумният разпад играе централна роля в създаването на пространството, времето и материята в Големия взрив, но досега не е имало експериментален тест“, обясни Иън Мос, професор по теоретична космология в Нюкасълския университет.
„Във физиката на елементарните частици вакуумният разпад на бозона на Хигс би променил законите на физиката, произвеждайки това, което е описано като крайната екологична катастрофа.
За първи път учените са наблюдавали образуването на мехурчета в контролирана атмосферна система. Аналогичната настройка, която използват за сценария с фалшив вакуум, беше свръхохладена пара при температура, по-малка от една милионна от градуса от абсолютната нула. Това е метастабилно състояние, което означава, че не е най-стабилната конфигурация, но може да остане така за неопределено време.
„Използването на силата на експериментите с ултрастуден атом за симулиране на аналози на квантовата физика в други системи – в този случай самата ранна Вселена – е много вълнуваща област на изследване в момента“, пише съавторът д-р Том Билам.
Целта на екипа е да доведе температурата на системата все по-близо до абсолютната нула. При тези условия топлинните ефекти ще станат по-малко релевантни, но квантовите ефекти трябва да се появят, осигурявайки по-точен аналог на фалшивия вакуумен разпад.
Превод: GlasNews.bg