Медицината отдавна знае за опасностите от червеното месо и пържените храни за човешкото здраве, но екип от учени от Станфорд откри друг механизъм как цялата тази храна причинява вреда на тялото.
Изследователите са открили, че готвенето на храна на висока температура уврежда нейната ДНК, което от своя страна може да увреди ДНК на човека, увеличавайки риска от рак и други заболявания, съобщава New Atlas.
Въпреки че червеното месо има известна хранителна стойност, честата му консумация е свързана с повишен риск от сърдечни заболявания, някои видове рак и хронични заболявания. Червеното месо е класифицирано от СЗО като "вероятен" канцероген от група 2А поради високото съдържание на химикали и молекули, за които е известно, че причиняват рак при хората.
Ново проучване разкрива неизвестен досега механизъм за това как пърженото месо и други храни могат да увеличат риска от рак.
Факт е, че повечето от продуктите, които консумираме ежедневно, съдържат ДНК. Месото, зеленчуците, плодовете, рибата, домашните птици и т.н. всички някога са били живи организми, за които знаем, че съдържат ДНК. Когато тези храни се готвят при високи температури, тяхното ДНК се уврежда.
Учените смятат, че фрагменти от увредена ДНК от храна могат потенциално да причинят мутации в ДНК на хората.
Предишни проучвания вече показват, че пърженето на храни може да причини увреждане на нашата ДНК, но виновниците са така наречените реактивни молекули, които се образуват в големи количества в човешкото тяло след консумация на такива храни.
Най-новото проучване предполага, че отвореният механизъм е по-сериозен фактор за увреждане на ДНК, тъй като нуклеотидите от ДНК продукти по-лесно навлизат в нашите клетки по време на храносмилането.
„Готвенето може да увреди ДНК в храните и консумацията им може да бъде източник на генетичен риск“, казва главният автор на изследването Ерик Кул.
Екипът тества своята теория върху лабораторно отгледани човешки клетки и мишки. За експеримента са взети мляно говеждо, смляно свинско месо и картофи. Всички тези продукти са приготвени по различни начини: варени при температура 100 ° C за 15 минути, пържени при 220 ° C за 20 минути. В крайна сметка учените извличат ДНК от сготвената храна и я изследват.
Както се очакваше, по-високите температури на обработка причиниха повече увреждане на ДНК. Оказа се също, че картофите съдържат по-малко увреждане на ДНК от месото и учените все още не могат да назоват причините.
Изследователите потвърдиха, че двата най-често срещани вида увреждане на ДНК, наблюдавани в пробите, са токсични и могат да увеличат риска от рак.
След това човешки и миши клетки бяха изложени на повредена ДНК от сготвена храна. Експериментът потвърди теорията и показа как увредената хранителна ДНК уврежда на свой ред човешките клетки и тънките черва на мишките.
Екипът също подчертава, че въпреки констатациите има още много работа за вършене. Учените признават, че трябва да се проучи по-широка гама от храни и методи за тяхното приготвяне. Трябва също така да открием дългосрочния ефект на по-ниските дози, както се случва в реалния живот, а не краткосрочните високи дози, както в експеримента.
Превод: GlasNews