В един от филмите от оригиналната трилогия „Междузвездни войни“ един от главните герои е замразен в карбонит, но по-късно мъжът оживява. Оказва се, че нещо подобно може да се направи и в действителност, но последствията ще бъдат съвсем различни.

Във втория филм от оригиналната трилогия „Междузвездни войни“, „Империята отвръща на удара“ от 1980 г., главният злодей Дарт Вейдър замразява един от главните герои, Хан Соло (игран от Харисън Форд), в карбонит. Този измислен метал на въглеродна основа се втвърди около космическия контрабандист, докато се охлаждаше, оставяйки Соло в състояние на „перфектна хибернация“, пише Daily Mail.

Въпреки че карбонитът е измислен материал, Алекс Бейкър, химик от Университета на Уоруик, смята, че сцената от „Междузвездни войни“ не е изцяло измислица. Ученият казва, че хората могат да бъдат замразени по същия начин, както Хан Соло.

Хан СолоЦял екран
Хан Соло, замръзнал в карбонит Снимка: Daily Mail

В реалния свят течният азот и твърдият въглероден диоксид, или въглероден диоксид, са така наречените криогени. Това са вещества, които могат да се използват за замразяване на обекти като човешки яйцеклетки. Засега криогенните апарати са подходящи за замразяване на малки обекти, но все още не позволяват замразяване на цял човек поради големия размер. Но има метал, който може да помогне с това.

Замразяване на човек в галий

Галият е течен метал, който става твърд, след като температурата падне под 29,76 градуса по Целзий. Изследванията показват, че галият може да се използва за запазване на малки и много примитивни организми, като например кръгли червеи.

Червеите могат да бъдат дехидратирани и да влязат в състояние на суспендирана анимация, при което губят почти цялата си вода. След това червеите се съхраняват в течен галий, който се охлажда, и след около седмица червеите са способни да живеят отново както преди, след като галият отново се втечни.

галийЦял екран
Замразени червеи в галий Снимка: Daily Mail

За да пресъздаде сцената от „Междузвездни войни“ с мъжа в галий, Бейкър предлага да се използва гигантска тава за лед с размери около два на половин метър. Това ще е достатъчно, за да се настани един човек. Тази форма трябва да се напълни с течен галий и след това да се охлади, за да се втвърди.

След като експериментът приключи, температурата ще трябва да се повиши, както в сцената от третия филм от оригиналната трилогия „Междузвездни войни“, „Завръщането на джедаите“. Във филма Хан Соло е освободен от карбонита и страда само от краткосрочни странични ефекти: втрисане и временна слепота.

Хан СолоЦял екран
Във филма Хан Соло е освободен от карбонит и страда само от краткосрочни странични ефекти: втрисане и временна слепота. Снимка: Daily Mail 

Но за съжаление, тук сравненията с филма вероятно приключват, тъй като има много малък шанс човек да оцелее след подобно замръзване в реалния живот. Според Бейкър, хората са по-сложни организми от червеите и следователно човек ще умре по време на процеса на дехидратация. Дехидратацията поставя червеите в състояние на летаргия, те спират да правят каквото и да било. Но това не може да се направи с човек, тъй като водата е неразделна част от живота и всички химични реакции в нашето тяло.

Ученият казва, че човек, замразен в галий, бързо би останал без кислород и би умрял в „собствения си въглероден диоксид в метална гробница“.