Скоро цунамитата може да се окажат един от основните проблеми в Европа, предупреди ЮНЕСКО. Почти 100% е шансът през следващите 30 години вълни с повече от метър височина да ударят големи градове, разположени на Средиземноморието или около него, каквито са Истанбул, Марсилия и Александрия. Турският мегаполис са намира на по-малко от 300 км от българската граница.
Предполага се, че рискът от цунами в средиземноморските крайбрежни общности ще нарасне заради повишаването на морското равнище. Общностите в Тихия и Индийския океан, където цунамитата са по-характерни, са наясно с опасностите от природното бедствие. В други крайбрежни райони обаче, включително и около Средиземно море,
появата на подобни разрушителни вълни често е подценявана, подчертават от ЮНЕСКО.
И предупреждават - до следващата година пет рискови общности в района на Средиземно море ще се присъединят към 40 други “готови за цунами” малки и големи градове в 21 държави. Освен Марсилия, Александрия и Истанбул в списъка са включени Кан и Чипиона, който е град на испанския бряг на Атлантическия океан близо до Кадис.
Програмата “Готови за цунами” е част от по-широките усилия на ЮНЕСКО преди стартирането на конференцията на ООН за океаните в Лисабон следващата седмица. Целта е да се гарантира, че всички застрашени общности ще знаят какво да правят при поява на това природно бедствие до 2030 г.
“Цунамита от 2004 и 2011 г. бяха сигнал за събуждане”, каза Бернардо Алиага, водещ експерт по темата в ЮНЕСКО, цитиран от 24 часа.
“Изминахме дълъг път от 2004 г. Днес сме по-безопасни. Но има пропуски в готовността и трябва да се подобрим. Трябва да се уверим, че предупрежденията се разбират от посетителите и общностите на тези райони”, коментира той.
Цунамито в Индийския океан точно след Коледа през 2004 г. беше най-смъртоносното в историята.