Учените разработват "бионични гърди", които ще имат същите усещания като истинските, пише Daily Mail.

Според изследователите се разработват „бионични гърди“ за жени, преживели рак на гърдата, както и мастектомии и реконструктивни операции. Имплантируемото устройство се разработва от изследователи от Чикагския университет.

Много пациенти, претърпели подобни операции, се оплакват от загуба на чувствителност в гърдите. Според експерти подобна загуба може да доведе до депресия и да попречи на сексуалното удовлетворение на жената.

Преди една жена да бъде трансплантирана с бионични гърди, тя ще има сензори, имплантирани в гърдите й на два етапа: по време на първоначалната мастектомия и след това по време на реконструктивна хирургия с помощта на импланти, които ще бъдат свързани с електроди, поставени в подмишниците.

Когато се прилага какъвто и да е натиск върху гърдите, като например по време на прегръдка или друга интимност, електродите ще изпращат сигнали към нервите, които минават покрай ребрата. Именно тези сигнали мозъкът ще интерпретира като допир.

Струва си да се отбележи, че ракът на гърдата е втората най-важна причина за смърт от рак сред жените: заболяването отнема около 42 хиляди живота всяка година.

Учените потвърждават, че мастектомията е доста ефективна за предотвратяване на връщането на рака, но жените, които се подлагат на тази операция, често изпитват същите чувства на загуба като тези, чиито крайници са били ампутирани.

Новата технология ще позволи на жените да се отърват от този проблем. Авангардната технология се основава на работата на изследователя от Чикагския университет д-р Слиман Бенсмай, който почина през август.

Първоначално той работи върху създаването на протези на крайниците, които могат да имат реалистични тактилни усещания. Такива протези са били предназначени за хора с ампутирани крайници, както и за парализирани пациенти.

„Дори ако имплантираната гърда изглежда истинска, една жена все още изпитва същите преживявания като човек, който е загубил крайник. Например, хората се сблъскват с чувството, че заменената гърда вече не е част от тялото им, пълна загуба на усещане и дори болка. За много хора това е не само физическа загуба, но и психологическа и дори екзистенциална загуба“, казва професорът по акушерство и гинекология в Чикагския университет Стейси Теслър Линдау.

Първото по рода си имплантируемо устройство има за цел да възстанови психическото благополучие на жените и чувството за самооценка, които могат да бъдат загубени след мастектомия и по време на възстановяване от рак.

Имплантируемо сензорно устройство ще бъде поставено под зърното на реконструираната гърда и ще бъде свързано с електроди, имплантирани близо до подмишниците. След това електродите се свързват с клоните на междуребрените нерви, разположени под ребрата.

Крайната цел е да се възстанови реакцията на допир, движение, натиск и други стимули чрез изпращане на сигнали до мозъка, който ги интерпретира като усещания.

Имплантираният сензор ще бъде гъвкав и мек, подобно на човешка тъкан, и ще реагира дори на незначителни движения, които компресират или огъват гръдния кош, като дълбоко вдишване, прегръдка на любим човек или интимност с партньор.

Също така ще бъде критично за екипа и водещия разработчик на устройството, д-р Sihong Wang, да гарантират, че имунната система на пациента няма да отхвърли импланта, което може да се случи след трансплантация на орган.

Превод: GlasNews.bg