Повечето от нас са запознати с идеята за проследяване на родословно дърво с помощта на ДНК анализ и геномика - днес те се използват активно за намиране на семейни връзки, както и за разрешаване на тежки престъпления, пише IFL Science.
В ново проучване учените от Big Data Institute към Оксфордския университет се захванаха с по-глобален и амбициозен анализ - всъщност те работят за създаването на обширно родословно дърво на цялото човечество.
Според водещия автор на изследването д-р Антъни Уайлдър, той и колегите му се занимават с реконструкцията на геномите на нашите предци и използването им за създаване на широка мрежа от взаимоотношения. В хода на своите изследвания те стигнаха до извода, че част от пустинята в североизточната част на Судан, близо до река Нил, може да бъде прародината на всички хора, живеещи на планетата.
Еволюционният генетик и водещ автор на изследването д-р Янг Уонг отбелязва, че те са успели да създадат най-голямото и подробно родословно дърво, включително генеалогията на цялото човечество. Това им позволи да разгледат как генетичната последователност на всеки отделен човек е свързана с всички останали във всички точки на генома.
Като цяло изследователите са използвали данни от осем различни бази данни, съдържащи човешки геноми. Това им позволи да създадат мрежа от близо 27 милиона генома. Имайте предвид, че изследователите са използвали проби не само от съвременни, но и от древни хора, живели в различни части на планетата преди хиляди и стотици години.
За да търсят модели в генетичните вариации, учените са използвали авангардна технология, която им е позволила да „предскажат“ къде могат да се срещнат общи предци в родословното дърво. Всъщност учените са успели да моделират възможно най-близо историята, която е довела до всички генетични вариации, които присъстват при хората днес.
Това обаче не е краят на изследването – анализът продължава. В бъдеще учените възнамеряват да допълнят и подобрят съществуващото родословно дърво, като използват милиони допълнителни проби от човешки геноми.
Изследователите вярват, че с по-нататъшното развитие на технологиите те ще могат да създадат най-пълната и точна карта, която ще обясни произхода на абсолютно всички налични вариации на човешкия геном.
Дори това обаче няма да е финалната точка на изследването – авторите на генеалогичното дърво на човечеството са сигурни, че в бъдеще ще могат да приложат този анализ и към други видове – от орангутани до бактерии. В бъдеще такава карта може да даде тласък на развитието на медицинската генетика и ще позволи лечението на редица генетични заболявания.
Превод: GlasNews