Пиенето на шампанско, консумацията на повече плодове и поддържането на слаба фигура могат да намалят риска от внезапен сърдечен арест. Тези данни са получени по време на първото в света проучване от този вид.

Всяка година милиони хора по света умират от внезапен сърдечен арест (ВСА), когато сърцето внезапно спира да изпомпва кръв по тялото. Това състояние е свързано с нарушен сърдечен ритъм, когато електрическата система на сърцето не функционира правилно. Без незабавна медицинска помощ пациентите умират, пише The Guardian.

Ново проучване откри 56 неклинични рискови фактора, които обхващат физическа годност, психосоциални фактори, социално-икономически статус и местна среда. Има убедителни доказателства, че елиминирането на тези негативни фактори може да предотврати голям брой смъртни случаи.

Сред откритите защитни фактори са по-честа консумация на шампанско и бяло вино, плодове, контрол на теглото и кръвно налягане. Учените стигнаха до заключението, че между 40% и 63% от случаите на внезапен сърдечен арест биха могли да бъдат избегнати, ако всичките 56 рискови фактора бяха взети предвид.

„Доколкото ни е известно, това е първото проучване, което цялостно изследва връзките между неклиничните модифицируеми рискови фактори и честотата на заболяването. Бяхме изненадани от големия дял (40%-63%) от случаите на SCA, които биха могли да бъдат предотвратени чрез подобряване на неблагоприятните профили“, казва съавторът на изследването Ренджи Чен от университета Фудан в Шанхай.

Екипът също така установи, че ако най-лошата трета от 56 рискови фактора бъде елиминирана, 40% от случаите на внезапен сърдечен арест биха могли да бъдат предотвратени. Ако най-лошите две трети от рисковите фактори бъдат елиминирани, тази цифра ще се увеличи до 63%.

„Едно от най-интригуващите открития на изследването е кардиопротективният ефект, който оптимизира миокардния метаболизъм, свързан с консумацията на шампанско и бяло вино. Тези резултати подкрепят идеята, че ползите от умерената консумация на алкохол може да са по-сложни, отколкото се смяташе досега“, отбелязват изследователите.