Когато човек си отиде, неговите спомени си отиват с него — или поне досега така се смяташе. Ново проучване, публикувано в научното списание PLOS One, разкрива, че изненадващо голям процент невролози — цели 70,7% — вярват, че спомените могат да се съхраняват в структурата на мозъка дори след смъртта.

Изследването е проведено сред 312 невролози, които са били попитани дали е възможно спомените да „преживеят“ смъртта на притежателя им. Около 40% от тях смятат, че в бъдеще ще е възможно тези спомени да се извличат от запазени части или дори от целия мозък на починал човек, пише Futurism.

Учените дори очертават ориентировъчен път за това как тази футуристична идея би могла да се реализира: първо ще бъдат възстановени спомени от мозъци на мъртви кръгли червеи (до 2045 г.), след това — от мозъци на лабораторни мишки (до 2065 г.), а при хора — едва след повече от век — около 2125 г.

„Това е значителен дял от невролозите, които вярват, че шансът е реален. Смятам, че този процент ще се увеличава с времето, тъй като развиваме мозъчни импланти, емулации и други технологии“, коментира Ариел Зелезников-Джонстън, научен сътрудник в Университета Монаш в Австралия и водещ автор на изследването.

Най-голямото предизвикателство обаче остава фактът, че науката все още не е напълно наясно как точно се съхраняват спомените в мозъка. Според Зелезников-Джонстън ключът вероятно се крие в съхраняването на конектома — сложната мрежа от невронни връзки, които изграждат нашата памет и идентичност.

Въпреки че подобни технологии звучат като научна фантастика, експертите са единодушни, че изкуственият интелект може да се окаже решаващ фактор за напредъка на тези изследвания и за бъдещото декодиране на човешкия мозък — дори след смъртта.