Инвитро процедурите от десетилетия дават шанс на много двойки да имат свое бебе. Други с репродуктивни проблеми пък прибягват до сурогатното майчинство, там, където то е позволено. А науката работи в посока скоро да не са необходими нито мъж, нито жена, за да се създаде нов човешки живот.
Учени от университета в Кеймбридж и Калифорнийския технологичен институт успяха за пръв път да създадат синтетичен човешки ембрион само от стволови клетки, без сперматозоиди и яйцеклетка. Те обясняват, че получените ембриони много наподобяват тези в най-ранния етап на човешко развитие. В тях няма биещо сърце или зачатъци на мозък, но имат жълтъчна торбичка и клетки, от които се формира плацентата.
Участващите в научни експеримент поясняват, че синтетичните ембриони се създават чрез препрограмиране на стволови клетки. И смятат, че откритието им може да бъде лъч надежда при генетични и биологични предпоставки за повтарящи се аборти. Засега обаче създаването на живот по този начин е незаконно и няма изгледи скоро създадените по този начин ембриони да се имплантират в утроба.
Няма и яснота дали синтетичните ембриони ще могат успешно да продължат развитието си в следващите фази. От проведените досега експерименти с изкуствени ембриони, имплантирани в мишки и маймуни, е доказано, че те нямат дълъг живот и бебе така и не се развива.
А и не това е целта на учените на този етап. Те искат да постигнат по-добро разбиране за човешкото ембрионално развитие, за да знаят какво може да се обърка, за да доведе до загуба на плода и генетични малформации.
От оскъдната на този етап информация става ясно, че синтетичните ембриони са надвишили 14-дневната фаза на човешкия ембрион. Те са стигнали до етап на развитие, наречен гаструлация, при който в ембриона се образуват отделни клетъчни линии и се създават основните оси в тялото, предава Guardian.
"Нашият човешки модел на човешки ембрион с три линии, който определя амнионa и зародишниte клетки, които са изходни вещества на яйцеклетка и сперматозоиди", казват учените "Красиво е и е създадено изцяло от ембрионални стволови клетки". И ако за тях това е важно постижение, то за нас е по-скоро притеснително да си представим, че един ден така може да се създава бебе.