Ново мащабно проучване в САЩ открива тревожна връзка между често срещан антибиотик за пикочните пътища, приеман през първия триместър на бременността, и повишен риск от вродени дефекти при неродени деца.
В проучване, публикувано в JAMA Network Open, изследователите анализираха повече от 71 600 бременности, лекувани за инфекции на пикочните пътища, и сравниха употребата на триметоприм-сулфаметоксазол (TMP-SMX) през първия триместър с антибиотици като пеницилин и нитрофурантоин, съобщава Medscape.
Изследователите установили, че TMP-SMX е свързан с по-висок процент на вродени дефекти - 26,9 на 1000 бебета, в сравнение с 19,8 на 1000 за бета-лактамните антибиотици. По-специално, рискът от големи сърдечни дефекти и цепнатина на устната или небцето е значително повишен, с относителни рискове съответно 2,09 и 3,23.
Д-р Каролайн Овадия, експерт по акушерство в Университета в Единбург, която не е участвала в проучването, подчерта, че TMP-SMX пречи на усвояването на фолат - жизненоважно хранително вещество за ранното развитие на плода - и отбеляза, че около 1 на 145 майки, на които е даден TMP-SMX през първия триместър, са имали един допълнителен вроден дефект в сравнение с тези, на които са давани антибиотици на основата на пеницилин.
Биологично, триметоприм блокира дихидрофолат редуктазата в бактериите, но също така пречи на метаболизма на фолата при хората, потенциално нарушавайки формирането на невралната тръба, сърцето, крайниците и небцето. Предишни датски проучвания върху експозицията преди зачеване установиха, че рискът от вродени аномалии, особено дефекти на сърцето и крайниците, е почти двойно по-висок сред приемащите триметоприм.
За разлика от това, нитрофурантоинът, друг антибиотик, често използван за лечение на инфекции на пикочните пътища, не показва значително увеличение на риска от вродени аномалии в това проучване. Това откритие подкрепя настоящите клинични насоки, които считат нитрофурантоина за по-безопасен избор в ранна бременност.
Дефицитът на фолиева киселина в ранна бременност е добре известен рисков фактор за дефекти на невралната тръба, а ваксините с фолиева киселина са причина за драматичен спад в честотата на спина бифида в много страни от 90-те години на миналия век.
Въпреки че инфекциите на пикочните пътища трябва да се лекуват, за да се предотвратят сериозни усложнения при бременност, като бъбречна инфекция или сепсис, изборът на антибиотик е важен за здравето на бебето. Комбинацията TMP-SMX обикновено трябва да се избягва през първия триместър, освен ако няма други ефективни варианти, казват експертите.