Учените, изучаващи симетрията, излагат теория, че може да има „анти-вселена“ извън нашата собствена, където времето тече назад.

Теорията се основава на знанието, че в природата съществува набор от фундаментални симетрии, най-важните от които са заряд, четност и време.

По-конкретно, ако обърнете зарядите на детайлите при взаимодействие към техния противоположен заряд, се осъществява същото взаимодействие (зареждане). Ако погледнете огледален образ на взаимодействие, получавате същия резултат (паритет), а ако стартирате взаимодействие назад във времето, то изглежда същото.

Понякога има нарушения на тези симетрии, но физиците никога не са наблюдавали нарушение на комбинация от трите симетрии едновременно. Тази фундаментална симетрия е наречена CPT, по отношение на заряда, паритета и времето.

В нов документ, наскоро публикуван в списание Annals of Physics, учените предлагат да се разшири тази концепция за комбинирана симетрия до цялата Вселена, предполагайки, че ранната Вселена е била малка, гореща, плътна и толкова еднородна, че времето изглежда симетрично, вървящо назад, съобщава LiveScience.

Имайки предвид тази концепция, изгледът на нашата собствена вселена - където еволюцията се движи напред във времето - трябва да бъде разширена, за да включва огледален образ, който се движи назад във времето.

Теорията може да предложи обяснение за съществуването на тъмна материя, като учените предполагат, че това може да е невидима частица, която взаимодейства само чрез гравитацията.