Човешкият мозък остава една от най-големите научни мистерии, а творчеството – една от най-енигматичните му функции. Въпреки че предишни изследвания показват, че различните видове творческо мислене включват различни области на мозъка, нови доказателства оспорват това мнение.
Екип от изследователи е идентифицирал една верига, отговорна за творческото мислене, което предполага, че различни творчески задачи, от рисуване до композиране на музика, активират взаимосвързани невронни пътища, пише Brigham and Women's Hospital.
Проучването, публикувано в JAMA Network Open, беше ръководено от д-р Джулиан Кутше по време на стипендията му в Центъра за терапия на мозъчните вериги в Бригам и Женската болница. Проучването е проведено в сътрудничество с експерти от Бостънската детска болница, Университетския колеж в Лондон и Института Макс Планк за когнитивни способности и мозъка.
Чрез анализиране на данни от функционален магнитен резонанс (fMRI) от 857 участници в 36 проучвания, екипът идентифицира области на мозъка, които постоянно се активират по време на творчески задачи. След това те разглеждат случаи на хора, които са имали промени в креативността поради неврологични заболявания и сравняват тези промени с модела, който са идентифицирали.
Основно заключение от проучването е, че областите на мозъка, свързани с креативността, са отрицателно свързани с десния челен полюс, област, свързана със самоконтрола и базираното на правила мислене. Д-р Исая Клетник, съавтор на изследването и невролог в Центъра за мозъчна терапия, каза, че подкрепя идеята, че потискането на автоцензурата играе критична роля в творческото изразяване.
Намалената активност в тази част на мозъка може да позволи по-свободни асоциации и търсене на нетрадиционни идеи, обяснявайки защо някои хора с неврологични заболявания изпитват внезапен прилив на креативност. Д-р Майкъл Д. Фокс, директор на Центъра за мозъчна циркулационна терапия и един от авторите на изследването, подчерта, че креативността не произхожда от една област на мозъка, а по-скоро следва специфични невронни пътища.
Резултатите от проучването са в съответствие с предишни изследвания, които показват, че креативността разчита на сложни, но силни взаимодействия между различни области на мозъка. Това също позволи на учените най-накрая да разберат защо някои невродегенеративни заболявания, като фронтотемпоралната деменция, могат да доведат до повишена артистична продукция, докато други увреждат творческото мислене.
Въпреки този пробив в знанието, учените предупреждават, че това изследване не отразява цялата невронна основа на творчеството. Творческото мислене включва много различни мозъчни вериги и това изследване идентифицира само един, макар и критичен компонент. Въпреки това, тези открития отварят нови пътища за бъдещи изследвания, включително потенциала за техники за стимулиране на мозъка за подобряване на креативността чрез насочване към специфични вериги.
Истории за хора, които внезапно са развили артистични способности след мозъчни травми, отдавна озадачават науката. Това проучване предлага потенциално неврологично обяснение, показващо, че смущенията в ключовите вериги могат, при определени условия, да отключат предишния скрит потенциал.