Учени от ЦЕРН създадоха специален контейнер, способен за първи път да транспортира антиматерия извън лабораторията.
Екип от Европейския изследователски център конструира двуметрово устройство за съхранение и успешно пренесе антиматерия на разстояние от 4 километра, след което я върна обратно в лабораторията.
Тази безпрецедентна демонстрация проправя пътя към транспортиране на антиматерия до лаборатории из цяла Европа чрез публичната пътна мрежа.
Първият очакван получател на антиматерия от ЦЕРН е съвременен изследователски център в университета Хайнрих Хайне в Дюселдорф, Германия – на почти 800 километра разстояние.
Изследването на антиматерията е от съществено значение за разбирането на космоса и функционирането на Вселената. Въпреки това, в света има по-малко от шест съоръжения, способни да я създават.
Производството ѝ изисква сблъскване на частици, движещи се с почти светлинна скорост, в неподвижна мишена, а след това използване на магнитни капани, за да бъде задържана. Тези капани изискват огромно количество електричество, както и специална среда, тъй като дори контакт с обикновена материя – включително прах – води до нейното изчезване.
За да преодолее тези предизвикателства, екипът от ЦЕРН изгради двуметрово капсулиращо устройство, което успя да премести антиматерията на ремарке с камион около територията на ЦЕРН със скорост над 40 км/ч.
Постижението е описано в научна публикация, озаглавена „Транспорт на протони от фабриката за антиматерия на ЦЕРН“, публикувана в престижното списание Nature.
„Прехвърлихме уловени протони от експерименталната зона на AMF (фабриката за антиматерия) върху камион и ги транспортирахме из територията на ЦЕРН в Мейрин, като демонстрирахме автономна работа без външно захранване в продължение на четири часа и прехвърляне без загуба на протони,“ се казва в статията.
„Така потвърждаваме възможността за транспортиране на частици до чувствителни лаборатории в близост до AMF, както и използването на генератор на борда на камион за достигане на лаборатории из цяла Европа.“
Карта на маршрута, по който е преминал камионът с антиматерия, показва, че той е преминал от Франция в Швейцария и обратно на територията на ЦЕРН.
Учените допълват, че този успех означава началото на „нова ера в прецизните изследвания на антиматерията“.
Превод: GlasNews.bg