Археологическата експедиция на университета Онсекиз Март (Чанаккале, Турция), ръководена от професор Рустем Аслан, възобнови проучванията си в обекта на световното наследство на ЮНЕСКО с конкретната цел да открие материални доказателства за Троянската война. Първите значими находки вече са направени.
Сред най-важните открития е тайник с боеприпаси за прашка на 3500 години, открит в плътни културни слоеве непосредствено пред сградата на двореца. Тези малки, заоблени снаряди, типични за бронзовата епоха, са били поставени умишлено, което показва военното им предназначение.
Снимка: Аrkeonews.net
Откриването на значителен брой камъни за прашки в ограничена зона пред двореца показва отбранителна или щурмова дейност, обясняват изследователите. Изследваните слоеве съдържат елементи от оръжия и човешки останки, потенциално свързани с военен конфликт.
Макар че оръжията не са рядкост в древните селища, те имат специално значение за Троя. Градът, разкопан през 19 век от Хайнрих Шлиман, е обвит в спорове относно историчността на войната, описана в „Илиада“ и „Одисея“ като десетгодишна обсада заради отвличането на Елена. Новата находка предоставя материални доказателства, свързващи археологическия слой с традиционното датиране на Троянската война, края на 13-ти и 12-ти век пр.н.е.
Заедно с камъните, извън стените на двореца са открити и човешки останки. Разположението им показва прибързано погребение, което е типично за ситуации на внезапно насилствено нападение.
Троянската война е известна със своите легендарни фигури като Ахил, Хектор и Одисей и завършва със стратегическото използване на Троянския кон от гърците, за да нахлуят и разграбят града. В продължение на векове границата между мит и исторически факт остава неясна. Текущите археологически проучвания имат за цел да разкрият истинския произход на тази епична история.
Прочетете още
- 12:00 Ретрограден Меркурий идва: какво да направите преди това?
- 09:00 Арогантен шофьор с десен волан едва не погуби моторист – избяга като страхливец!
- 10:00 Твърдят, че жена е ударила шамар на дете, раздаващо афиши във Велико Търново
- 11:00 Гробищен парк "Тополи" - символ на забравата и безхаберието?