Покрит с лед от около 34 милиона години, Антарктида продължава да крие тайни. Ново проучване разкрива повече за това какво се крие под повърхността ѝ.

Изследователи от Университета в Дърам, Великобритания, са анализирали радиолокационни данни от редица антарктически експедиции, за да разберат повече за т.нар. „скрит пейзаж“.

„Пейзажът, скрит под Източния антарктически леден щит, е сред най-загадъчните не само на Земята, но и на която и да е планета с твърда повърхност в Слънчевата система“, обяснява д-р Гай Паксман, водещ автор на изследването и стипендиант на Кралското дружество.

Досега се знаеше, че под ледената покривка се крият планини, дълбоки улеи и долини. Но настоящото изследване открива обширни равнинни участъци, оформени от реки, които са текли в региона преди около 80 милиона години – т.е. преди континентът да бъде покрит с лед.

„Отдавна ни вълнуват и озадачават следите от 'плоски' пейзажи под антарктическите ледове. Това изследване събира всички парченца от пъзела и разкрива цялостната картина“, казва съавторът проф. Нийл Рос от Университета в Нюкасъл.

Екипът е идентифицирал 31 ясно различими равнинни зони, които обхващат 40% от източното крайбрежие на Антарктида. Смята се, че това е своеобразен „изгубен свят“, запазен под леда.

„Трудно е да се каже точно как е изглеждал този древен пейзаж, но в зависимост колко назад се върнем във времето, климатът може да е наподобявал днешна Патагония или дори нещо тропическо“, коментира друг съавтор – проф. Стюарт Джеймисън.

Проучването, публикувано в списание Nature Geoscience, установява също, че ледът над тези равни участъци се движи значително по-бавно. Причината е, че плоските терени действат като своеобразна бариера срещу движението на леда – факт, който е от особено значение в контекста на засиленото топене на антарктическия лед вследствие на глобалното затопляне.

Познанието за съществуването на тези равнинни повърхности под леда може да бъде от голяма полза за учените при прогнозирането как масивният антарктически леден щит ще реагира на климатичните промени.

„Откритите от нас равни повърхности са успели да оцелеят относително непокътнати в продължение на над 30 милиона години, което показва, че в определени части ледът е съхранил, а не ерозирал ландшафта“, обяснява д-р Паксман.

„Информация като формата и геоложкия състав на новооткритите повърхности ще ни помогне да разберем по-добре как се движи ледът по ръба на Източна Антарктида.

Това от своя страна ще улесни прогнозите как Източният антарктически леден щит може да повлияе върху морското равнище при различни сценарии на климатично затопляне в бъдеще.“

Превод: GlasNews.bg