Учените смятат, че земните микроби ще помогнат за отглеждането на растения в лунната почва.
Според проучване, публикувано в Communications Biology, земните бактерии могат да подобрят лунната почва и по този начин да направят възможно отглеждането на растения на Луната. Благодарение на това бъдещите астронавти ще получават не само храна, но и ще могат да подобрят въздуха вътре в базата, пише Space.
Минали изследвания показват, че лунната почва съдържа химически елементи, необходими за растежа на растенията. Така учените са стигнали до извода, че е възможно да се създават ферми на Луната и да се използват местни ресурси за поддържане живота на астронавтите на спътника на Земята. Тоест на астронавтите няма да се налага да носят със себе си земната почва за отглеждане на растения, които ще осигурят не само храна за астронавтите, но и ще подобрят въздуха вътре в базата.
В същото време минали проучвания показват, че културите не растат добре в лунна почва. Тук няма въглеродни и азотни съединения, за да могат растенията да растат добре, а фосфорът се съдържа в неразтворими съединения, които растенията трудно усвояват. Тоест растенията могат да растат в лунната почва, но ще живеят много кратко.
Авторите на новото изследване са решили да разберат как да направят лунната почва по-подходяща за отглеждане на растения. Учените са стигнали до извода, че вместо да носите тонове торове на Луната, можете да използвате земните бактерии за подобряване на почвата. В края на краищата, в продължение на милиарди години тези сухоземни микроби са трансформирали земната почва в среда, подходяща за растителен живот. Така че те могат да направят същото нещо на Луната, но в по-малък мащаб.
Като част от експеримента учените са решили да разберат дали 5 вида сухоземни бактерии ще могат да превърнат неразтворимия фосфор във форма, подходяща за хранене на растенията. Този експеримент е продължил 21 дни и е извършен с помощта на най-точното копие на лунната почва.
Резултатите показват, че 3 вида бактерии в периода от 10 дни до 21 дни са увеличили количеството на разтворим фосфор в копие на лунната почва 2 пъти. Тоест почвата е станала по-подходяща за растеж на растенията.
След това учените са отгледали Nicotiana benthamiana, растение, свързано с тютюна, в изкуствена лунна почва. Оказало се, че нивата на хлорофил (пигмент, който помага на растенията да добиват енергия от светлината) в тези растения, отглеждани в лунна почва с живи бактерии, са 2 пъти по-високи, отколкото в растения, отглеждани в лунна почва с мъртви бактерии. Освен това тези растения имат по-дълги стъбла и корени.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Space.com