В опит да разберат факторите, които допринасят за дълголетието, изследователите са насочили вниманието си към нематериалния, но мощен аспект на нашето емоционално благополучие. Проучване, проведено от Duke-NUS Medical School в Сингапур, установи значителна връзка между щастието и увеличената продължителност на живота сред възрастните хора.

Изследователският екип внимателно анализира данни от 4478 сингапурци на възраст 60 и повече години, като се фокусира върху техните собствени отчети за нивата на щастие и последващата смъртност за период от шест години.

Участниците бяха запитани какви положителни емоции са изпитали, като чувство на щастие, наслада от живота и надежда за бъдещето. Тези отговори бяха оценени като "точки за щастие" и разделени на "щастливи" и "нещастни" групи за анализ, пише PsyBlog.

Резултатите от проучването, публикувано в списание Age and Aging, разкриват ясна тенденция: 20% от „нещастните“ участници са починали по време на периода на изследването, докато само 15% от техните „щастливи“ връстници са го направили. Това предполага, че дори скромното повишаване на нивата на щастие може да окаже значително влияние върху увеличаването на продължителността на живота на човека.

Доцент Рахул Малхотра, старши автор на изследването, подчерта потенциалните ползи от инициативи, насочени към подобряване на психологическото благополучие, като каза, че подобни усилия "могат да допринесат за увеличаване на продължителността на живота на възрастните хора".

Съавторът на изследването д-р Джун Мей-Линг Лий подчерта универсалния характер на тази връзка, отбелязвайки, че както мъжете, така и жените от различни възрастови групи в по-възрастното население се възползват от повишеното щастие.

Важно е да се разбере, че щастието, макар и субективно понятие, включва набор от положителни емоции и нагласи, които заедно допринасят за цялостното благосъстояние на човека.

Участието в дейности, които насърчават социалните връзки, преследването на хобита и поддържането на положителна перспектива са практични подходи, които могат да увеличат щастието и в резултат на това да допринесат за по-дълъг и по-здравословен живот.

Тези констатации са в съответствие с по-широко изследване, което показва, че психологическото благополучие играе критична роля за физическото здраве.

Като дават приоритет на емоционалното здраве, както хората, така и политиците могат да предприемат значими стъпки за подобряване на качеството и продължителността на живота на застаряващото население, казват авторите.