Съвместно проучване от Института Франсис Крик, Националната физическа лаборатория и Имперския колеж в Лондон открива значителна връзка между витамин B5 и развитието на рак на гърдата при мишки. Изследването, финансирано от Cancer Research UK, е посветено на изучаването на ролята на гена Myc, който причинява рак.
Учените са открили, че когато е силно изразен, Myc нарушава нормалните клетъчни процеси, стимулирайки растежа и увеличавайки зависимостта от определени хранителни вещества, включително витамин B5. За да се проучат тези връзки, са използвани миши трансплантанти и човешка тъкан от рак на гърдата, пише Science Daily. Използвайки масспектрометрично изображение, изследователите откриха по-високи концентрации на витамин B5 в области с повишени нива на Myc, което също се наблюдава при биопсии на човешки рак на гърдата.
Екипът установи, че Myc подобрява производството на мултивитаминен транспортер, насърчавайки повишеното усвояване на витамин B5 в клетките. Това усвояване се свързва с повишен клетъчен растеж. Впоследствие беше установено, че диета с дефицит на витамин В5 забавя растежа на тумора както при мишки, така и при трансплантирани човешки тъкани.
Проучването подчертава критичната роля на витамин B5 в метаболизма и растежа на тумора, въпреки че предупреждава срещу просто ограничаване на приема на витамин B5 при пациенти с рак поради важната му роля в имунната система. В момента изследователите проучват начини за насочване към туморния метаболизъм, без да компрометират имунната система.
Peter Kreisaler, бивш служител на Crick Institute, а сега на Университета в Кьолн, отбелязва новия подход за анализиране на туморния метаболизъм и потенциалните му ограничения поради използването на мишки с отслабена имунна система. Изследователският екип, включително Мария Юнева от Crick Institute, подчертава сложността на човешките тумори и предизвикателствата, свързани с ефективното насочване към туморния метаболизъм.
Проучването също така посочва потенциала за проследяване на нивата на витамин B5 като биомаркер за разбиране на генетичния състав на тумора и неговия отговор на лечението. В сътрудничество с King's College London, екипът разработва маркери за витамин B5, за да идентифицира пациенти, които са подходящи за лечение, специфично за микоза.
Дейвид Скот, директор на Cancer Grand Challenges, възхвалява усилията на екипа на Rosetta да развие нашето разбиране за туморния метаболизъм и неговите последици за разработването на нови лечения за рак.