Проби от Марс, върнати на Земята от НАСА, биха могли да предизвикат пандемия, по-тежка от COVID-19, в рамките на едва 10 години, предупреди учен. Астробиологът Бари ДиГрегорио дори изрази опасения, че астронавти на Марс може да загинат „на живо в ефир“ от смъртоносни извънземни патогени.

На сайта си НАСА заявява, че планира да изпрати хора на Червената планета през 30-те години на този век. Преди това обаче агенцията възнамеряваше да върне проби чрез мисията Mars Sample Return (MSR), която бе отменена след последните съкращения, наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Сега НАСА твърди, че ще се опита да върне пробите чрез по-евтини мисии, но все още не е обявен конкретен план.

ДиГрегорио, почетен научен сътрудник в Центъра по астробиология към Бъкингамския университет, изрази опасения, че върнатите проби може да са заразени с непознати заболявания. Той също така твърди, че извънземен живот вече е бил открит по време на мисията на марсохода Viking през 1976 г.

Авторът на Discovery on Vera Rubin Ridge и Trace Fossils on Mars казва:

„Вярвам, че проби от Марс могат да доведат до пандемия, защото Гилбърт Левин откри живот на Марс по време на мисиите на Viking. Екологичните условия на Марс са толкова различни от тези на Земята, че всяка форма на живот, адаптирала се към тях, може да бъде напълно непозната за нас.

Левин смяташе същото. Той винаги се противопоставяше на връщането на проби на Земята, преди да разберем какво точно представлява животът, който е открил на Марс.“

ДиГрегорио допълва, че в последно време са откривани екстремофили (организми, оцеляващи в екстремни условия) в зони, в които се подготвят космически апарати преди изстрелване. Така били открити напълно нови видове микроорганизми на Земята, за които досега не се е знаело.

„Следователно, ние изпращаме марсоходи и апарати на Марс без пълна стерилизация. И така не само замърсяваме Марс, но сега с програмата за връщане на проби може да направим същото и със Земята“, казва той.

„Възможно е НАСА да не е обмислила напълно факта, че тези астронавти вероятно ще бъдат излъчвани на живо. Нещо наистина лошо може да се случи в ефир. Представете си – астронавт излиза, забива знамето на Марс, прибира се да си почине, и на сутринта проявява симптоми на нова болест. Какво ще правим тогава?“

„Те ще трябва да чакат година или повече, за да се върнат на Земята, а спасителна мисия не може да бъде изпратена. Най-разумното е да се изпратят още ровъри за откриване на живот. Ако ще пращаме хора на Марс, трябва да е безопасно. Не искаме да ги превръщаме в човешки петри чинии (лабораторен съд)“

Гилбърт Левин направи експлозивното твърдение, че е открил извънземен микробен живот на Марс още през 1976 г. Той бил нает да провежда тестове с марсианска почва, но хипотезата му била отхвърлена от НАСА. През останалата част от живота си Левин твърдеше, че е първият човек, открил извънземен живот, до смъртта си на 97-годишна възраст през 2021 г.

След кацането на двата апарата Viking, Левин заявил, че е засекъл наличие на радиоактивен газ, което според него било признак на живот. Но други експерименти на НАСА от същата мисия отхвърлили тази интерпретация.

Наскоро бившият служител по планетарна защита на НАСА – Катрин Конли, също направи скандално изявление. Тя твърди, че е била уволнена, защото е заявила, че плановете за връщане на проби от Марс не са безопасни. В интервю за The Sun казва:

„Марсоходът Mars 2020 беше почистен по начин, който не отговаря на предишните стандарти за стерилност – особено по отношение на замърсяванията, които са попадали в събраните проби.“

„Посочих, че когато имаш 0.1% шанс за замърсяване на всяка отделна проба, а общо се събират 40 проби, това води до 4% вероятност от замърсяване със земен материал в изследваните проби. Това доста усложнява увереността, че можем ясно да разграничим земен от марсиански живот.“

ДиГрегорио добавя:
„Микробите се прикрепят към прашинки. А Марс е много сухо и прашно място. Една от трудностите по време на мисиите „Аполо“ беше, че след завръщането на астронавтите от повърхността на Луната, те носеха огромно количество прах по костюмите си вътре в модула.

Когато ги събличаха, прахът се разпространяваше навсякъде. Дори казваха, че усещат миризма – миришело на изгорял барут.

Ако си спомняте протоколите за защита на планетата при мисиите „Аполо“, тогава не бяхме сигурни дали на Луната има микроби, и за да се избегне кръстосано замърсяване, астронавтите трябваше да носят изолационни костюми. Обличаха ги още в капсулата, докато тя беше в океана, а спасителен екип ги прибираше с хеликоптер.

След това ги транспортираха на самолетоносач, където специално пригодена каравана служеше за изолационна камера, в която астронавтите престояваха няколко седмици, докато учените изследваха лунния прах за евентуални признаци на зараза.

Най-странното е, че веднага щом отвориха люка на капсулата над водата, частиците лунен прах вътре в нея можеха да бъдат издухани направо в океана. Така че, ако на Луната действително е имало някакви екстремофилни микроорганизми, способни да оцелеят в земните морета – ние буквално сме замърсили планетата още тогава. Всъщност играем хазарт с всичко, което е „там горе“.“

В отговор на коментарите на ДиГрегорио, НАСА заяви:
„Очаква се бъдещи мисии до Марс да върнат проби за изследване на Земята. НАСА никога няма да направи компромис със сигурността.“

Превод: GlasNews.bg