Учени са открили екзотични солени ледници на Меркурий, най-малката планета в Слънчевата система и първата планета от Слънцето. Това откритие показва, че дори най-екстремните условия във вътрешната слънчева система понякога могат да имитират условията на Земята. Учените смятат, че солените ледници могат да създадат подходящи условия за живот. В края на краищата подобна екстремна среда съществува на Земята и микробният живот процъфтява тук. Авторите на ново изследване, публикувано в Planetary Science Journal, предполагат, че под такива солени ледници може да има подземни зони, по-гостоприемни за живот от повърхността на Меркурий, пише Space.
Солените ледници, открити на Меркурий, са скрити от слой скали, но са се появили на повърхността поради сблъсъци с астероиди. Учените смятат, че тези ледници са възникнали от слоеве, богати на летливи вещества, тоест елементи и съединения, които се изпаряват лесно и които са жизненоважни за възникването на живота на Земята. Новото откритие предполага, че на Меркурий има повече летливи вещества, отколкото се смяташе досега.
Снимка: NASA
Учените смятат, че ледниците вероятно са се образували поради потоци сол и след тяхното поставяне са съхранявали летливи вещества за повече от 1 милиард години. Ледниците на Меркурий, намиращи се в сернистия полярен регион на планетата, имат сложна конфигурация с вдлъбнатини, които образуват сублимационни ями (сублимацията е процесът, при който твърдото вещество се превръща моментално в газ, заобикаляйки течната фаза). Учените смятат, че ударите на астероиди разкриват летливи вещества, те се сублимират в газове и оставят празнини след себе си.
Според учените откритието им предизвиква съвременната теория за образуването на слоеве, богати на летливи вещества. Смята се, че те се появяват в резултат на процеси на диференциация на мантията, когато минералите се разделят на различни слоеве в рамките на планетата. Но солените ледници на Меркурий са изглеждали по различен начин, смятат учените.
Снимка: NASA
Преди милиарди години Меркурий е имал атмосфера, но след това се е изпарил, но преди това е имал значителни температурни промени по време на дълги периоди от нощта и деня. Поради това част от атмосферата преминава от газообразно в течно състояние и се появяват дъждове, които образуват малки езера от солени съединения и вода. След това водата се изпаря и солта остава под слой от твърди частици.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 16:43 Катастрофа затруднява движението в София, пристигна линейка СНИМКИ
- 18:00 14-годишно момче и 15-годишно момиче задигнаха автомобил във Варненско СНИМКА
- 17:00 Радостна вест за младата жена, издирвана в Бургаско СНИМКА
- 19:00 Тревата расте, проблемът също – кой ще излезе от храстите пръв: дете или кърлеж?