Подвижният интелект е може би определящата характеристика на човешкото познание. Предсказва образователен и професионален успех, социална мобилност, здраве и дълголетие. Той също така корелира с много когнитивни способности, като паметта, пише SciTechDaily.
Флуидната интелигентност се счита за ключова характеристика на "активното мислене" - набор от сложни умствени процеси, свързани с абстракция, преценка, внимание, изготвяне на стратегии и инхибиране. Всички тези умения могат да се използват в ежедневните дейности, от организиране на вечеря до подаване на данъчна декларация.
Въпреки централната си роля в човешкото поведение, спорно е дали течната интелигентност е единична когнитивна способност или сбор от такива явления. А също и природата на връзката й с мозъка не е ясна.
За да определят кои части от мозъка са необходими за определена способност, изследователите трябва да изследват пациенти, при които тази част липсва или е увредена. Такива проучвания за „картографиране на дефицит на лезии“ са трудни за извършване поради трудността при идентифициране и тестване на пациенти с фокално мозъчно увреждане.
Следователно предишни проучвания са използвали предимно техники за функционално изобразяване (MRI), които могат да бъдат подвеждащи.
Новото проучване интервюира 227 пациенти, които са имали мозъчен тумор или инсулт в определени части на мозъка. Анализът използва теста Raven Advanced Progressive Matrices (APM), най-добрият тест за гъвкавост на интелигентността. Съдържа задачи върху визуални образи с избираем избор с нарастваща сложност. Всеки проблем е непълен набор от геометрични фигури и изисква избор на липсващата част от различни възможни опции.
След това изследователите въведоха нов подход за "картографиране на дефицита на лезиите", за да разкрият сложните анатомични модели на обичайните форми на мозъчно увреждане, като инсулт.
В техния подход връзките между мозъчните региони се разглеждат като математическа мрежа, чиито връзки описват тенденцията регионите да бъдат засегнати заедно, или поради болестен процес, или като отражение на общността на когнитивните способности.
Това позволи на изследователите да комбинират карта на когнитивните способности на мозъка и моделите на увреждане, което картографира различни части на мозъка и определя кои наранявания причиняват проблеми при определени задачи.
Изследователите установяват, че спадът в представянето на флуидната интелигентност е ограничен най-вече при пациенти с лезии в десния фронтален лоб, а не при тези с обширен набор от засегнати области. Заедно с мозъчните тумори и инсулт, тази лезия е често срещана при пациенти с редица други неврологични състояния, включително травматично мозъчно увреждане и деменция.
Водещият автор проф. Лиза Чиполоти (Институт по неврология на Queen Square, UCLA) каза: „Нашите резултати показват за първи път, че десните предни области на мозъка са от решаващо значение за функциите на високо ниво, свързани с флуидна интелигентност, като решаване на проблеми. и разсъждение“.
„Това подкрепя използването на APM теста в клинични условия като начин за оценка на флуидната интелигентност и откриване на дисфункция на десния фронтален лоб.“
"Нашият подход, който съчетава ново картографиране на лезии и дефекти с подробно проучване на ефикасността на APM в голяма извадка от пациенти, предоставя важна представа за невронната основа на флуидния интелект. Трябва да се обърне повече внимание на изследванията на лезиите, за да се разкрият връзката между мозъка и когнитивните способности, която често определя как се лекуват неврологичните разстройства", обобщи Чиполоти.
Превод: GlasNews