В древния град Хатуса, Турция, неочаквано откритие хвърли светлина върху това кой стои зад изграждането на мистериозен тунел. Анадолските йероглифи, открити в тунела Йеркапи, предлагат уникален поглед към миналото на Хетската империя, датиращо от преди повече от 3500 години.

Хатуса, някогашната оживена столица на Хетската империя, се намира в района Богазкале на провинция Чорум в северния централен Анадол. Този исторически богат паметник датира от бронзовата епоха, около 2000 г. пр.н.е. пр. н. е. и е признат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО през 1986 г.

В тунела Йеркапъ е открита колекция от 249 символа. Тези символи, анадолски йероглифи - древна форма на писане с около 500 уникални знака - предоставиха важна информация за лицето, отговорно за създаването на тунела.

Йероглифите разкриват името и титлата на лицето, което ръководи строителството на тунела, пише Arkeonews. Благодарение на усилията на доцент д-р Bülent Genç, член на катедрата по археология в университета Mardin Artuklu, тези символи бяха успешно дешифрирани. Удивителното е, че първоначално са били боядисани с помощта на един от видовете багрила за корени.

тунел, йероглифи, вход, разкопки, символ, планина, път, пътека, бронзова епоха, хетската империя, боя, строителство, имеЦял екран
Снимка: АА

И на западния, и на източния вход на тунела изследователите откриха йероглифи, показващи, че човек на име Аришаду е изиграл значителна роля в изграждането на тунела. Това откритие е ключово разкритие относно произхода на тунела.

Освен това йероглифите от западната страна на тунела съдържат символи за „планината Туталия“ и „път“. Комбинацията от тези символи предполага, че тунелът може да е бил построен като пътека, водеща към планината Туталия.

Професор Андреас Шахнер, ръководител на екипа за разкопки, подчерта наличието на два различни набора от символи от западната страна на тунела. Той обясни: „Една група все още не е напълно изяснена, но значението на една група е ясно. Те комбинираха символите на „планината Туталия“ и „път“. Ние знаем за планината Туталия от хетските текстове. Планината Туталия има дълбоко значение за хетите, толкова много, че няколко царе са получили царските си имена от там. Символът на пътя вероятно предава значения като „пътят от Туталия“, „пътят, водещ към планината Туталия“ или „пътят, минаващ през планината Туталия“.

Наличието на тези символи в тунела повдига въпроса дали той действително може да има връзка с планината Туталия. Това любопитство възниква, защото, когато се гледа от равнината, Йеркапъ се намира на най-високата точка на Хатуса и може да се види от всички страни, което предполага свещено място.

Според професор Шахнер тези анадолски йероглифи предлагат важни улики за разбирането на хетската епоха. Той отбеляза: „Тези йероглифи изглеждат като подпис, надпис или израз „Аз го направих“ на човека, който е построил този тунел. Нещо повече, те намекват за широкото използване на анадолските йероглифи в хетския свят, писмена система, която беше по-разпространено от клинописното писмо."

Шахнер допълнително обясни, че анадолските йероглифи вероятно са били част от ежедневието, което показва тяхната по-широка употреба в сравнение с клинописното писмо, което се свързва предимно с държавата. Тези йероглифи могат да се използват за ежедневна комуникация, градски навигационни знаци и други цели.

Превод: GlasNews