Скорошно проучване откри неочакван ефект: свалянето на излишните килограми не само прави тялото по-стройно, но и изглежда го подмладява на клетъчно ниво. Тази трансформация не е чисто козметична и се разпространява по вътрешните системи на тялото по необичайни начини.
Екипът, провел изследването, ръководен от д-р Уилям Р. Скот от Лабораторията по медицински науки на MRC и Imperial College London, е сравнил мастната тъкан от хора с нормално тегло и хора със силно затлъстяване (ИТМ над 35), претърпели бариатрична хирургия, като е събрал проби преди и пет месеца след операцията, съобщава National World.
Средно участниците са свалили около 23 килограма, което е дало на учените уникална възможност да изучат клетъчните промени, които настъпват по време на загуба на тегло. След като са изследвали повече от 170 000 клетки, изследователите са установили, че загубата на тегло активира процес, известен като рециклиране на липиди: мазнините не само се разграждат, но и се сглобяват отново в нови молекули. Този цикъл на възстановяване и разграждане изглежда едновременно изгаря енергия и предотвратява натрупването на вредни липиди в органи като черния дроб и панкреаса, казват авторите.
Проучването, публикувано в списание Nature, също така установява значително намаляване на стареещите клетки - увредени клетки, които остават в тъканите и отделят възпалителни сигнали, водещи до образуване на белези. След загуба на тегло тези клетки са били значително отстранени от мастната тъкан, което предполага, че те са били „почиствани“, за да се обновят структурите на тялото.
Ползите обаче далеч не са универсални. Изследователите установяват, че възпалителните имунни клетки, особено макрофагите, остават активирани въпреки загубата на тегло. Това предполага форма на имунна памет, която може да представлява постоянен риск, ако наддаването на тегло се върне, тъй като възпалението може бързо да се завърне.
Проучването предоставя подробна клетъчна пътна карта, която обяснява защо загубата на тегло често подобрява състояния като диабет тип 2: обмяната на мазнини и липидният метаболизъм изглежда играят централна роля в този ефект. Освен това, откритията откриват пътя за терапии, които имитират тези полезни процеси - изчистване на стареещи клетки, подобряване на рециклирането на липидите или пренастройване на биологията на мастната тъкан - което потенциално би могло да предложи нови стратегии за лечение на диабет и метаболитни заболявания.
Проучването потвърждава, че загубата на тегло причинява повече от просто повърхностни промени. На клетъчно ниво тя подтиква тъканите да се възстановят и обновят, въпреки че някои имунно-свързани увреждания могат да останат. Това знание открива обещаващи възможности за бъдещи интервенции, които възпроизвеждат скритата лечебна сила на процеса на обновяване на мастната тъкан.