В ново проучване съвместен изследователски екип от Калифорнийския университет в Сан Диего и Вашингтонския здравен изследователски институт откри значителна връзка между загубата на слуха и промените в мозъка.

Повече от 60% от възрастните само в Съединените щати имат загуба на слуха, което е свързано с повишен риск от развитие на деменция, пише ScienceDaily. Нова научна работа имаше за цел да идентифицира тази връзка с помощта на тестове за слуха и MRI сканиране.

Проучването включва участници в програмата Rancho Bernardo Study of Healthy Aging. 130 души са преминали тест на слуха между 2003 и 2005 г., последван от MRI сканиране между 2014 и 2016 г. Констатациите показват микроструктурни промени в областите на мозъка, участващи в слуховата обработка, речта, езика и изпълнителните функции при хора със загуба на слуха. Смята се, че тези промени са следствие от допълнителното когнитивно натоварване от необходимостта да се осмислят звуците, което потенциално увеличава риска от деменция.

Линда К. МакЕвой, водещият автор на изследването, подчерта, че мерки като затворени надписи, надписи на живо, слухови апарати и избор на по-тиха среда могат да намалят когнитивното натоварване и да защитят мозъка. Освен това Емилия Т. Реас, съавтор на изследването, подчерта важността на запазването на слуха за предотвратяване на такива неврологични промени. Това проучване не само хвърля светлина върху реакцията на мозъка към загуба на слуха, но също така подчертава по-широки последици за стратегиите за превенция на деменцията.