Топенето на лед на полюсите поради изменението на климата може да повлияе на въртенето на Земята, променяйки глобалния ни часовник.
Според нова статия в списанието Nature, „високосната секунда“, която трябва да бъде добавена към координираното универсално време (UTC) през 2026 г., сега може да бъде отложена до 2029 г., благодарение на топенето на полярните шапки.
Това може да повлияе на компютърните мрежи по целия свят и може да бъде предвестник на това, което предстои с продължаващите промени в климата и топенето на морския лед.
Мрежовите компютри и финансовите пазари, наред с много други дейности, изискват стандартизиран глобален часовник, който UTC предоставя. Въпреки това, тъй като въртенето на Земята понякога варира, UTC се коригира леко, когато е необходимо, за да се поддържа последователна времева рамка с въртенето на Земята спрямо звездите.
Факторите дълбоко в Земята оказват влияние върху нейната ъглова скорост, особено течното външно ядро. Ъгловата скорост на това течно ядро непрекъснато намалява, което води до увеличаване на ъгловата скорост на твърдата Земя, което означава, че тя се върти малко по-бързо.
За да се коригира това увеличение на ъгловата скорост, няколко високосни секунди бяха добавени към глобалния часовник през последните няколко десетилетия, а отрицателна високосна секунда трябваше да бъде добавена през 2026 г.
Сега обаче въздействието на топенето на морския лед на полюсите означава, че тази система за отчитане на времето се изхвърля.
Антарктика се топи със средна скорост от около 150 милиарда тона лед годишно, докато ледените шапки на Гренландия губят около 270 милиарда тона годишно. Това топене на лед на полюсите е повишило морските нива по целия свят, пренасяйки маса далеч от полюсите. Това може да е намалило ъгловата скорост на планетата и следователно отрицателната високосна секунда ще бъде необходима по-късно, през 2029 г., пише meteobalkans.
„Екстраполирането на тенденциите за ядрото и други съответни явления за предсказване на бъдещата ориентация на Земята показва, че UTC, както е дефинирано сега, ще изисква отрицателно прекъсване до 2029 г.“, пише в статията изследователят Дънкан Агню от Калифорнийския университет в Сан Диего.
„Това ще създаде безпрецедентен проблем за синхронизирането на компютърната мрежа и може да наложи промените в UTC да бъдат направени по-рано от планираното. Ако топенето на полярния лед не се е ускорило наскоро, този проблем ще се появи 3 години по-рано: глобалното затопляне вече засяга глобалното часово време. "
Според документа бъдещото глобално затопляне може да доведе до допълнителни проблеми с глобалното отчитане на времето в бъдеще, тъй като изменението на климата продължава.