Теория, известна като „скоростта на увеличаване на продължителността на живота“, гласи, че скоро може да достигнем точка, в която стареенето става ненужно. Тази концепция предполага, че ако продължителността на живота се увеличава по-бързо от действителния процес на стареене, тогава хората действително ще могат да спрат стареенето.

Въпреки че всеки човек има „хронологична възраст“, ​​тя не е непременно същата като неговата „биологична възраст“, ​​която може да бъде забавена или спряна. Следователно хората биха могли да поддържат по-млада „биологична възраст“ от действителния си брой години и да удължат живота си по-бързо, отколкото минава времето, пише Daily Star.

Реймънд Курцвейл, бивш инженер на Google, известен с точните си прогнози за бъдещето, е водещ защитник на тази теория. Курцвейл, който точно прогнозира през 1990 г., че компютрите ще надминат шампионите по шах до 2000 г., също така предсказа появата на лаптоп компютри и смартфони.

От неговите 147 прогнози, 115 са точни, което му дава процент на успех от 86%. През 2005 г. той за първи път прогнозира, че технологията ще позволи на хората да постигнат безсмъртие до 2030 г., твърдение, което той повтори в скорошен подкаст, предполагайки, че хората, които сега са на 30 или по-млади, могат да имат шанса да живеят вечно.

Вече са направени значителни пробиви в изследванията срещу стареенето. Учените са открили методи за подмладяване на клетките и забавяне на процеса на стареене, като потенциално добавят безброй години към човешкия живот.

Иновации като инжектиране на стволови клетки, клетъчно препрограмиране и елиминиране на „зомби клетки“, които допринасят за стареенето на тъканите, са в челните редици на това изследване. Генетикът от Харвардския университет Джордж Чърч и изследователят на дълголетието Обри де Грей също са сред онези, които твърдят, че в най-добрия случай ще можем да спрем стареенето до 2030 г.

Освен това водещи изследователи на стареенето подкрепят нова инициатива, наречена Дъблинската декларация за дълголетието. Тази декларация призовава научната общност да се съсредоточи върху спирането на биологичното стареене на клетъчно ниво.

Дий Грей, подчертавайки неотложността на тази цел, заяви: „Всеки знае, че остаряването е лошо, всеки казва, че е лошо, но никой не прави нищо по въпроса. Това е като лошото време – хората са заседнали в предположението, че нищо не може да се направи.“ дори и да се опитаме. Искаме да сложим край на това предположение."