По време на добива и изгарянето на въглища се отделя отровен елемент - живак. Преди повече от половин век бяха въведени мерки за контрол на замърсяването за ограничаване на емисиите и те проработиха, но само за нивата в земната атмосфера, където те спаднаха драстично. През цялото това време обаче живакът навлиза и в океана, където продължава да се натрупва, пише BBC.

Сега изследователите смятат, че много стар живак се крие дълбоко в океана и навлиза във водите, където плува риба тон - с годините токсичният елемент се натрупва в хищните риби, докато консумират заразена плячка.

В същото време рибата тон е един от най-консумираните видове риба в целия свят - хората изяждат тонове риба тон всяка година, без дори да подозират за опасността. Имайте предвид, че живакът представлява особена заплаха за новородени и малки деца, а също така увеличава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания при възрастни.

Загрижеността относно ефектите на живака върху човешкото тяло накара световните правителства да се съгласят да намалят дейностите, които освобождават този токсичен елемент в атмосферата. Това са източници като:

  • добив на въглища и злато;
  • индустрия;
  • обработка на отпадъци;
  • кремация.

Ограниченията върху някои от тези дейности са намалили емисиите в атмосферата с приблизително 90% от 1990 г. насам. Все още обаче не е ясно колко живак се е натрупал в океана през това време.

В ново проучване екип от Френския национален изследователски институт за устойчиво развитие се фокусира върху това как тези ограничения са повлияли на нивата на живак в рибата тон в Тихия, Атлантическия и Индийския океан. Изследвани са общо почти 3000 мускулни проби от различни видове риба тон, които общо представляват 94% от световния улов на риба тон.

Според водещия автор на изследването Anias Médier, неговата и работата на колегите му контрастират с други проучвания, показващи намалени нива на живак в някои видове риба тон. Учените обаче настояват, че това е така, защото са използвали повече данни, изследвали са повече проби и са използвали по-широк диапазон от размери на рибите в работата си. Учените подчертават, че това е изключително важно, тъй като живакът се биоакумулира по време на живота на животното и затова е важно да се изследват риби с различни размери.

Резултатите показват, че нивата на живак в рибата тон остават постоянни между 1971 г. и 2022 г., но се наблюдава увеличение в северозападната част на Тихия океан в края на 90-те години. Смята се, че това е свързано с нарастването на емисиите на живак в Азия, причинено от увеличаването на потреблението на въглища за производство на енергия.

Медийо посочва, че високите концентрации на живак в рибата тон всъщност може да се дължат на емисии, които са се случили преди десетилетия или дори векове. Просто казано, в океана има огромно количество остарял живак, съхраняван в дълбините. Тези отлагания на живак се появяват и в районите на океана, където се храни риба тон.

„Дори при огромно намаляване на емисиите на живак, нашите резултати показват, че ще трябва да бъдем търпеливи, преди да видим промяна в нивата на живак в рибата тон“, казва съавторът на изследването Ан Лорейн. 

Превод: GlasNews.bg / Снимка: Wikipedia