Много от нас в един или друг момент са имали странното усещане, че са били някъде преди, въпреки че това е първото ни посещение на това място, или когато се опитваме да си спомним дума, която сякаш е на върха на езика ни, но постоянно ни убягва. Тези точки, които често се отхвърлят като просто странности на нашия мозък, всъщност са част от завладяващ феномен, в който психолозите се задълбочават.

Повечето от нас са чували за дежавю – странно чувство, което крещи „Бил съм тук преди“, когато очевидно никога не сме били на тези места. Но това чувство е само върхът на айсберга, казва Марк Травърс, американски психолог, пише Forbes. Всъщност има няколко вида от тези странни усещания, всеки от които има своя уникална характеристика.

Жамаисвю е точно обратното на deja vu. Представете си, че вървите по вашата улица, по която сте минавали стотици пъти, но изведнъж всичко около вас изглежда непознато. Знаете, че сте били тук и преди, но защо всичко изглежда толкова чуждо? Това явление се нарича жамаисвю, което означава „непознат“. Сякаш системата за разпознаване на нашия мозък си взема кратка ваканция, карайки познатото да изглежда чуждо и непознато.

Пресквю - усещане за вечно изплъзване. Били ли сте някога в разговор, в който дума или име просто не могат да бъдат запомнени, въпреки че изглежда, че е било точно там, готово да се търкулне от върха на езика ви? Това е явлението presqueue или „върха на езика“. Това е онзи момент на възмущение, когато почти знаем отговора, но той никога не се доближава до нас, колкото и да се опитваме да го запомним.

Дежарив - между мечтите и реалността. Има и чувство, наречено dejariv или „повтаряне на съня“, когато срещнете нещо в реалния живот и можете да се закълнете, че сте го сънували. Това е дезориентираща смес от сън и реалност, караща ни за момент да се чудим в какъв свят всъщност се намираме.

Дежавеку е повече от просто чувство. Представете си, че не просто сте били някъде преди, а сте изживели напълно този момент – всяка гледка, звук и емоция, сякаш случващото се е превъртян филм. Дежавеку, или „вече живял“, е вид подобрена версия на дежавю. Това не е просто мимолетно чувство, това е интензивно повторение на момент, който никога не се е случвал.

Истината е, че психолозите и невролозите все още събират всички факти, за да разберат защо това явление ни се случва, казва Травърс. От проблеми в системите за разпознаване на нашия мозък до ехо от сънища, прокрадващи се в будния ни живот, има много неща, които се случват под капака на нашия център за вземане на решения, които ние едва сега започваме да разбираме.

Това преживяване е нещо повече от обикновеното объркване на умовете ни. Те ни напомнят, че нашето възприятие за реалността е сложно и понякога малко протрито от външни и вътрешни фактори, което води до подобни състояния. Разбирането на тези явления не само задоволява любопитството ни, но също така обяснява как работи дуетътпамет и разпознаване в мозъците ни.