Изследователи от Центъра за космически науки на Нюйоркския университет в Абу Даби (NYUAD) са открили нов тип вълни на Слънцето, които се разпространяват срещу посоката на въртене на звездата с висока скорост. Данните от наблюденията опровергават трите възможни теории, които биха могли да обяснят естеството на такива вълни. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Astronomy.
Астрономите са анализирали 25-годишни данни от космическите и наземни телескопи, които наблюдават Слънцето. В резултат на изследването са открити високочестотни вълни, които се разпространяват в посока, обратна на въртенето на звездата.
Откритите инерционни вълни се появяват като вихри на повърхността на Слънцето и се движат със скорост, три пъти по-висока от вълните на Росби (най-известните инерционни вълни, които се появяват във въртящи се течности). Учените отбелязват, че вълните на Росби се движат с максималната възможна скорост, което се обяснява с хидродинамиката.
Изследователите предполагат, че подобно увеличение на скоростта на откритите от тях вълни може да бъде причинено от влиянието на магнитното поле, гравитацията или конвективни потоци. Но резултатите от моделирането на въздействието на тези фактори противоречат на данните, получени при наблюдения на Слънцето. Така естеството на новите вълни остава загадка за учените.
„Тепърва предстои да определим източника на тези вълни, тъй като те, очевидно, не могат да бъдат обяснени само с хидродинамиката и влиянието на допълнителни фактори върху нея – казва Хансън. – Неопределената природа на тези вълни ни обещава създаването на нова физика и нов поглед върху процесите, протичащи във вътрешността на Слънцето и други звезди.“