Малки корекции в ежедневието ви могат да извършат дълъг път към защитата на контролния център на тялото ви и предотвратяването на когнитивен спад по пътя. Всъщност учените смятат, че до 45 процента от случаите на деменция могат да бъдат отложени или предотвратени с помощта на някои прости, понякога изненадващи, промени в поведението.

Никога не е твърде рано или твърде късно да започнете, но времето е от съществено значение, когато става въпрос за изграждане на защитните сили на мозъка ви. Причината е, че е невъзможно да се избегне мозъчното увреждане, след като е настъпило, каза д-р Ева Фелдман, професор по неврология в Института по невронауки към Университета на Мичиган.

1. Носете каска

Физическата защита на главата ви е най-важната стъпка, която можете да предприемете, за да защитите мозъка си, казаха експерти. Повтарящата се травма на главата от травматични мозъчни наранявания и сътресения може да доведе до хронична травматична енцефалопатия (CTE), която може да влоши когнитивните способности като цяло и в някои случаи да причини деменция .

Носенето на каска по време на дейности като колоездене и ски може значително да намали риска от нараняване, каза д-р Фелдман. Мотоциклетистите също трябва винаги да носят каски, дори и ако държавните закони не ги изискват.

2. Тапите за уши

Възрастните хора със загуба на слуха имат по-голям риск от развитие на деменция. Учените смятат, че това е защото частта от мозъка, която обработва слуха, е близо до частта, отговорна за паметта. Друга причина може да е резултат от атрофия; хората, които имат загуба на слуха, са склонни да се оттеглят от социални дейности, които биха могли да задържат ума им.

За да защитите способността на мозъка си да обработва сензорни сигнали, използвайте тапи за уши или шумозащитни наушници, когато сте около силни звуци, каза д-р Елизабет Бевинс, невролог в UC San Diego Health. В допълнение, хората над 50 години и всеки, който често е изложен на силни шумове, трябва да правят тест за слуха на всеки една до три години, каза тя.

Когато дойде време да вземете слухови апарати , не се колебайте. Дори ако губите слуха само на едното ухо, промяната може значително да повлияе на способността ви да взаимодействате със света, каза д-р Шли Шон, невролог в Лос Анджелис.

И не ги поставяйте само когато излизате, добави д-р Бевинс. Носете ги и когато сте сами, тъй като е „важно за мозъка да получава слухова стимулация дори от околния шум“.

3. Здраве на очите

Не става въпрос само за поддържане на слуха ви - учените също смятат, че загубата на зрение е свързана с когнитивен спад. Едно проучване от 2023 г. установи, че около една трета от възрастните над 71 години, които са имали умерено до тежко зрително увреждане, също са имали деменция.

Днес е международният ден на зрението

Планирането на редовни очни прегледи (на всеки няколко години в зряла възраст, в зависимост от вашата възраст и цялостно здраве ) и носенето на очила или извършването на коригираща операция, когато е необходимо, може да помогне за минимизиране на този риск.

4. Движение

Невролозите знаят, че упражненията са от полза за мозъка , като увеличават притока на кръв и доставят кислород към него. Дори малка доза ежедневни упражнения - като ходене - може да донесе тези награди на мозъка, каза д-р Сайръс Раджи, доцент по радиология във Вашингтонския университет по медицина.

Минимизирането на времето, което прекарвате в седнало положение или бездействие, също може да осигури някои от тези ползи, каза д-р Кевин Бикарт, асистент по поведенческа и спортна неврология в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Изправянето или ходенето на всеки 20 минути може да помогне; така може и използването на седалка, която ви принуждава да ангажирате сърцевината си.

5. Управлявайте холестерола си

Липопротеините с ниска плътност (или „лошият“) холестерол , който може да дойде от консумацията на червено месо, пълномаслени млечни продукти и сладки напитки, може да втвърди артериите ви, ограничавайки притока на кръв към мозъка и увеличавайки риска от инсулт и когнитивен спад, каза д-р Фернандо Тестай, професор по съдова неврология в Медицинския колеж на Университета на Илинойс.

Яденето на бобови растения , пълнозърнести храни и плодове и зеленчуци може да ви помогне да управлявате нивата на холестерола. Така може и поддържането на здравословно тегло, редовните аеробни упражнения и лекарства като статини, каза д-р Тестай. Проверявайте нивата си на всеки няколко години или по-често, ако имате диабет или повишен риск от инсулт или сърдечно заболяване, каза той.

6. Конец за зъби всеки ден

Оралната хигиена е от съществено значение за предотвратяване на инфекции и заболявания на венците. Оралните инфекции могат да се разпространят в синусите, което след това може да предизвика съсирек или проблеми с дренажа в мозъка, каза д-р Сонг. Изследванията също така откриха връзка между заболяването на венците и деменцията .

Редовното почистване с конец и миене на зъбите и посещение на зъболекар поне веднъж годишно (или два пъти годишно) може да поддържа зъбите и венците ви здрави, каза тя, което може да помогне за предотвратяване на инфекция, която може да доведе до бъдещи проблеми .

7. Социализация

Експертите казаха, че пациенти, които имат силна система за социална подкрепа, обикновено са в по-добро цялостно здраве от тези, които нямат.

„Липсата на това може да доведе до депресивни епизоди“, които са свързани с когнитивен спад при по-възрастни пациенти, каза тя.

8. Носете маска

Има нарастващи изследвания, свързващи излагането на замърсяване на въздуха с когнитивен спад - учените смятат, че много фини, вдишвани частици във въздуха могат да предизвикат химически промени, след като достигнат до мозъка, каза Дебора Кори-Слехта, невролог в отдела по екологична медицина в Медицинския център на Университета в Рочестър.

Хора от всякакви възрасти обсъдиха с Общината темата за чистия въздух в Пловдив

Не всички вредни частици могат да бъдат избегнати – някои са толкова малки, че преминават през въздушните филтри – но носенето и използването на вътрешни въздушни филтри в дните, когато качеството на въздуха е по-лошо (включително поради дим от горски пожари), може да сведе до минимум излагането ви, каза тя.

9. Внимавайте за врата си

Вратът доставя кръв към мозъка ви и нараняванията на врата могат да ограничат този кръвен поток, да лишат мозъка от кислород или дори да причинят съсиреци.

За да предпазите врата си от нараняване, „избягвайте всякакви внезапни усуквания или корекции при издърпване. Носенето на предпазен колан в колата също е от решаващо значение. Посетете незабавно лекар, ако подозирате, че имате нараняване на врата, казаха ескперти.

10. Спете добре

Намирането на начини за подобряване на времето, прекарано в сън, и качеството на този сън може да ви помогне да останете внимателни и да се предпазите от деменция , каза д-р Фелдман.

Защо „нощните птици" са по-податливи на депресия, отколкото ранобудните?

Ако работите нощни смени и спите през деня, помислете за затъмняващи сенници, за да регулирате циркадния ритъм на тялото си, каза тя. Ако тревожността и депресията ви държат будни, опитайте да медитирате преди лягане. Ако пък не сте сигурни къде се крият проблемите ви със съня, водете дневник на съня, за да ви помогне да идентифицирате потенциални проблеми.

„Отпочиналият ум“ е от решаващо значение за здравето на мозъка, „тъй като сънят помага за консолидирането на спомените и изчистването на клетъчните остатъци от мозъка“, каза д-р Фелдман.