Антибиотичната резистентност нараства, около 25 000 души в Европа умират всяка година от инфекции с резистентни причинители. След 80-те години на ХХ в. не е създаван нов антибиотик.
“Срещу такъв тип микроорганизми се разработват антибактериални моноклонални антитела, които са част от новата тенденция за прицелна терапия. Очаква се този тип терапия да понижи разпространението на устойчиви на сегашните антибиотици микроби и да намали разходите за борбата с тях”, съобщи д-р Маргарита Строкова от “Глаксо”.
Бактериите са по-стари от нас, хората. Те са малки едноклетъчни микроорганизми. С голяма част от тях живеем в разбирателство, но с други - не толкова. Всъщност антибиотиците, които човечеството започна да използва преди около 100 г., са били голям пробив в науката, защото са дали възможност на много хора да не умрат от тежки бактериални инфекции.
“Бактериите много по-бързо могат да се променят и размножават. Всъщност, това много пречи в борбата с тях. Ние се опитваме да се борим с тежките бактериални инфекции. Правейки го обаче, приемаме антибиотици, които са много необходими, когато се употребяват по предназначение. Когато приемаме антибиотици, човек се подобрява, но една бактерия е останала неубита. Тя в рамките на няколко дни създава поколение, което след това е резистентно на антибиотика. Оттам нататък се разпространява в обществото като антибиотико-резистентна инфекция”, обясни д-р Строкова.
През последните години е проведено мащабно проучване за резистентността към стрептококус пневмоние, който причинява тежка бактериална инфекция. Оказало се, че резистентността у нас е по-ниска от тази в Румъния, Хърватска и т.н.
“Както стана ясно, антибиотичната резистентност става все по-голям бич за човечеството. Науката не е спряла да работи и бяха създадени моноклоналните антитела. Те са биологични молекули, създадени не по химичен път. Те се прицелват към конкретни части от микроорганизма или от неговата продукция, без да увреждат организма на човека. Всъщност, правят този микроорганизъм неболестотворен”, обясни експертът.
Маргарита БЛАГОЕВА