Ракът на дебелото черво е най-често срещаният рак на стомашно-чревния тракт. Той се провокира от комплекс от причини, включително наследственост и хранене. Според учените, яденето на определени храни многократно увеличава риска от чревни тумори.
Проведени са изследвания от учени от цял свят на канцерогенността на продуктите. Канцерогенни свойства са открити в газираните напитки, пунканките, консервите, брашното, както и изкуствените подсладители.
Онколозите настояват да не се паникьосвате, а да сведете до минимум консумацията на храна, което увеличава риска от заболявания, пише zdrave.to.
Но има продукти, чиято канцерогенност по отношение на червата. Те са включени от Световната здравна организация в списъка на канцерогените от първа степен. Това означава, че използването им неизменно води до рак.
1. Преработено месо
Колбасите и бекона съдържат натриев нитрит, който причинява патологични промени в чревната лигавица. И стимулира появата на атипични клетки, чийто растеж образува тумори. През 2019 г., четири години след включването на преработено месо в списъка на канцерогените на СЗО, способността на тези продукти да провокират рак отново бе потвърдена от учените.
В продължение на шест години изследователите от Оксфордския университет са наблюдавали над 500 000 мъже и жени във Великобритания на възраст 40-70 години. Участниците в експеримента попълниха въпросници, в които посочиха особеностите на техния начин на живот и диета.
По време на експеримента 2609 човека са се разболели от рак на чревния тракт. Всички те, според учени, ежедневно консумират повече от 25 грама обработено месо (бекон, шунка, салам).
2. Червено месо
В същото проучване, рискът от рак е оценен с редовно включване в диетата на червено месо под всякаква форма (пържен, задушено, на скара).
Изследователите отбелязват, че канцерогенността на продукта е два пъти по-ниска от тази на преработеното месо. Тоест, за да може продуктът да провокира появата на тумор, трябва да се консумира два пъти повече - 50-70 грама на ден. В този случай рискът от развитие на колоректален рак е 20%.
3. Алкохол
Етиловият алкохол има увреждащо действие върху лигавицата на стомаха и червата. Редовната употреба на алкохол допринася за развитието на туморни образувания. Това се потвърждава от проучвания на специалисти от Националния институт за рака в САЩ.
По време на проучването, което продължава 10 години, учените са наблюдавали връзката между консумацията на алкохол и появата на рак при хора над 40-годишна възраст.
Резултатите от проучването сочат, че хората, които консумират малко количество алкохолни напитки, живеят средно по-дълго от тези, които консумират много алкохол или изобщо не пият. Това заключение е предизвикало много противоречия в научната общност, тъй като отново повдигна въпроса за умерената консумация на етилов алкохол като превенция от редица заболявания.
Учените са стигнали до общо мнение: В малки количества алкохолът намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, но вероятността от рак на червата се увеличава.
Особено опасна за чревната лигавица е бирата, предупреждават експерти.