Лекари забравиха пациент в скенер и дори го обявиха за издирване. Случаят е отпреди 10 дни в общинската болница в Павликени.
70-годишната Асенка Христова била изследвана за заболяване на белите дробове, след което - забравена, заключена и оставена да лежи в скенера в продължение на шест часа.
"Жената беше много разстроена. Тя не знаеше какво се случва след толкова време престой. Когато я открих й помогнах да слезе и я успокоих. Аз също бях много уплашена, защото не очаквах да я намеря там. Това не се е случвало никога. Открих я поради простата причина, че имам рутина да проверявам всяка една част от рентгеново отделение – дали няма отворени прозорци, врати", коментира пред Нова тв рентгеновият лаборант Галя Михайлова.
Близки, лекари и полиция на крак. Търсят Асенка, а тя – забравена в скенера!
"Жената не е била вързана, тъй като скенерът не разполага с такива приспособления. Тя не е била фиксирана със залепващи ленти, тъй като дойде на собствен ход и нямаше нужда от тях", категорична бе тя.
"Когато попитах за случая рентгеновата лаборантка, която е забравила жената там, тя ми каза: "Забравила съм, какво толкова?". Чувала съм за оплаквания от нея, но никой писмено не ме е уведомявал и не ми е казвал нищо в прав текст", коментира и Ренета Кръстева – управител на болница МБАЛ-Павликени.
"Този скенер работи от 2015 година. Веднага след инцидента сложих паник бутон в него, досега не е имало такъв", посочи още тя.
По думите й в петък е имало проверки на лечебното заведение.
"Това, което видяха и коментираха е, че всичко е изрядно. В случая говорим за вина на само едни човек, който е отговорен за инцидента. Психически всички ние сме сринати от случилото се. Обмислям прекратяване на трудовия договор на виновното лице", каза още Кръстева.
"Ако това, което действително се е случило се докаже, това според закона е злепоставяне. Отговорното лице е било длъжно да се погрижи за болен и без уважителна причина това не е сторено. В тези случаи Наказателният кодекс предвижда или глоба от 100 до 300 лева или пробация", посочи адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
"Категорично това е престъпление, ако се докажат всички факти в съда. Решението дали да търси персонална отговорност е решение, което пациентката трябва сама да вземе, но пред нея има две възможности – да търси отговорност както от конкретното лице, така и от самото лечебно заведение", посочи още тя.
Тодор василев 03:12, 21.10.2019
Идиотизъм в България започва да взема връх над нормалното... за хуманизъм няма смисъл да говорим... цялата ни държава се крепи на това кой кого ще прецака по някакъв начин...ние себе си не уважаваме а чакаме другите да ни уважават..