Пациентите с Хепатит В всеки ден пият лекарство за подтискане на вируса. Предполага се, че именно то ги защитава и от COVID-19.

Проучване на лекари от столичната болница "Свети Иван Рилски" показва, че коронавирусът се среща по-рядко при пациенти, които се лекуват от Хепатит В.

"Изчаква се да се види действително във всички фази на инфекцията дали това нещо ще се запази или това е някакво съвпадение. Този медикамент е показал много добри свои качества. Нашите пациенти още в миналото съобщаваха, че много по-рядко боледуват от грип и грипоподобни инфекции", коментира пред БНТ проф. Красимир Антонов - завеждащ Център за лечение на вирусни хепатити УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Проучването е направено сред около 430 души с различни заболявания, които са лекувани в гастроентерологията на болницата през последните 4 месеца.

От болницата предупреждават, че лекарството за Хепатит В не може да се прилага масово за лечение на COVID-19. Няма да послужи и при изработването на ваксина.

"Към момента не смятаме, че има ваксина, която е безвредна и която би могла се използва от населението на света", настоя доц. Михаил Околийски от СЗО за България.

Имунизацията срещу сезонен грип също може да подпомогне битката с коронавируса, твърдят от здравната организация.

От НЗОК посочиха, че тази година България е поръчала 180 000 ваксини, като тя ще бъде безплатна за всички възрастни хора над 65 години.