От известно време имам не много силно главоболие, концентрирано в основата на носа, а от време на време изтича и гноен секрет от носа. Надявам се да ми препоръчате ефективни народни средства или мазила от билки, тъй като съм привърженик на природните средства за терапия.

Може ли тази болка да е признак на по-сериозен проблем?

Павлина Михайлова, гр. Видин

Горната част на носа е в непосредствена близост до челото и образува нещо като дупка между него и носа. На това място може да се появи болка. И ако появата на болката е предшествана от травма на носа - например удар или натъртване - въпросът за причините за появата й е с ясен отговор. Но ако не сте имали никакви травми, а усещате болка в тази област, трябва ли да изчакате проблемът да отзвучи от само себе си? 

Може веднага да ви кажем, че проблемът ви няма да мине от само себе си! Може само да се влоши и да предизвика серия от усложнения, тъй като болката в носа е основен признак на етмоидит.

Какво е етмоидит?

Най-известните синуси са максиларните, а възпалението им се нарича синузит. Лигавицата на синусите, от своя страна, е покрита с реснички. Чрез постоянното си движение, ресничките не позволяват да се задържа слуз в синусите. Когато лигавицата на синусите е оточна, набъбването пречи на нормалното дрениране на слуз. Тази слуз запълва синусите, което води до неприятно усещане за натиск и осигурява отлична среда за растеж на бактерии. Най-често възпалението започва на фона на други патологични процеси, протичащи в организма. Да провокират развитието на етмоидит могат:

• преболедувани инфекциозни заболявания (морбили, скарлатина, грип, ринит);

• възпалителни процеси в другите синуси (фронтит, синузит);

• наличие на постоянен източник на инфекция в организма, от който патогенната микрофлора може да навлезе в синусите (например възпалени сливици при хроничен тонзилит);

• алергичен ринит;

• аденоиди;

• полипи в носната кухина.

Основен симптом на заболяването е не много силното главоболие. То е локализирано в основата на носа. Болката се усилва при навеждане и рязко изправяне на главата, а намалява при неподвижно изправено положение на главата.

 Други симптоми са висока температура, запушен нос, изтичане на немиришещ секрет, като той може да се стича от носа в гърлото през така наречените хоани (постназална секреция). Тя може да е причина за болка и дразнене на гърлото, предизвикваща прокашляне. Възможно е да има намаление или липса на обоняние.

Диагнозата понякога е трудна, тъй като симптомите често приличат на обикновена настинка. Хората с хроничен етмоидален синуит трябва да бъдат тествани за алергии. За поставяне на диагнозата е много важна анамнезата, рентгенографията и микробиологичното изследване. Други диагностични методи могат да бъдат скенер и компютърна томография на околоносните синуси.

Какво е лечението на етмоидита?

Само под контрола на УНГ лекар. Без самолечение и рецепти от нетрадиционната медицина. Етмоидитът не е леко заболяване, затова изисква компетентна, навременна медицинска помощ, в противен случай е лесно да се получат усложнения, които могат да бъдат и животозастрашаващи: орбитална флегмона, менингит, абсцес на мозъка, разрушаване на етмоидната кост.