“Не бих се учудила есенно-зимният сезон да бъдем отново с COVID-19”. Това каза вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб.
“Страшно много се повишава инфектируемостта. Не са тежко болни, но болниците започват да се пълнят”, каза Гломб и даде пример със съседна Гърция, където последните седмици се наблюдава скок в заболеваемостта.
Фирмите, разработващи РНК ваксини, работят върху би-валентна ваксина срещу коронавирус, която съдържа в себе си оригиналния вариант на коронавирус и Омикрон вариацията, обясни пред Нова Гломб.
“Но комбинацията между коронавирус и противогрипна ваксина е все още на експериментално ниво”, поясни вирусологът.
Тя коментира и двата случая на маймунска шарка, които бяха регистрирани у нас в четвъртък, при двама мъже.
“Предаването на маймунката вариола не е от лесните неща, не е по респираторен път, както е COVID, а е с контакт кожа в кожа, уста в кожа. Необходимо е интензивен, близък и по-продължителен контакт”, обясни доц. Гломб.
Тя каза, че инкубационният период на заразата е средно до 2 седмици, а обривите се получават между 1 и 3 дни след проявата на общите симптоми- повишена температура и болка в мускулите и гърба, но не оставят белези.
“Вариантът, който тръгна по света е западноафриканският, той се характеризира с по-леко протичане”, увери доцентът.
Прочетете още
- 09:45 Сняг в Родопите! Зимна приказка в село в Пловдивско СНИМКИ
- 09:00 Майка твърди, че тя и детето ѝ са били залети с течност от блок в София
- 11:00 Вижте изстрелването на Artemis II, заснето от борда на пътнически самолет ВИДЕО
- 08:00 Ремонт по дупнишки: сложиха знак и оставиха пътя да пропадне СНИМКИ