София ще бъде домакин на 11-ия годишен конгрес на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия от 26 до 28 септември 2019 г. Председател на научния комитет на конгреса е проф. д-р Славчо Тошев - ректор на Медицинския университет в Плевен. А президент на престижния медицински форум ще бъде член-кореспондент, проф. д-р Григор Горчев, който е пионер в роботизираната хирургия в България.
Научни доклади ще представят световноизвестни хирурзи от Европа, САЩ, Япония и Корея, сред които извършилият първата миниинвазивна тотална хистеректомия проф. Камерън Неджът, проф. Робърт Холуел, проф. Анджело Маджони, проф. Ян Першон, проф. Джорди Понс и следващият председател на Асоциацята проф. Райнер Кимич.
За първи път в работата на конференцията ще бъде предвидена сесия на хирургичните изненади. Аулата на СУ “Св. Климент Охридски” ще бъде специално оборудвана с 3D-проектор, чрез който ще бъдат излъчвани на живо операции с робот, които проф. Горчев ще извършва в Плевен.
Ще има и предконгресно събитие в Плевенския медицински университет на 24 и 25 септември, на което десетчленен екип от Американската асоциация по лапаро-миниинвазивна хирургия ще обучава студенти и лекари в тайните на роботизираната хирургия.
- Проф. Горчев, как успяхте да спечелите домакинство на толкова престижен конгрес?
- За нас това е признание от страна на световната ендоскопска школа, на миниинвазивните хирурзи. На това събитие на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия на практика ще презентираме постиженията на българската медицина. Трябва да припомня, че първата роботизирана операция в гинекологията беше извършена в САЩ през 2006 г., а само след година и половина направихме такава операция и в България, което е съществен успех за източноевропейците.
Имайте предвид, че по същото време (2008 г.) в Гърция и Турция изобщо не бяха чували за роботизирана хирургия. Преди два дни се завърнах от чешката столица Прага. Във военната им болница ми казаха, че сега ще купуват хирургичен робот “Да Винчи”, а само в Плевен ние имаме три робота. За последните 10 - 11 години натрупахме значителен опит и вече сме един от трите най-известни центъра за онкологична гинекологична роботизирана хирургия, наред с тези в Милано и в Стокхолм. Ние утвърждаваме тази методика, която в САЩ и в Западна Европа вече се превърна в стандарт за лечение на пациенти с ракови гинекологични заболявания.
За съжаление, в България това все още не е факт. Но нашата мисия е да наложим тази методика.
Радостни сме, че пионерите на роботиката и миниинвазивната хирургия ще бъдат наши гости на конгреса в София. Това са световноизвестни, високоплатени хирурзи, с висок стандарт на живот. Те са каймакът на роботизираната хирургия от цял свят и не ходят на всички конгреси. Но ще бъдат тук.
Проф. Горчев с част от екипа си
- Какво пречи на роботизираната хирургия да се наложи като стандарт в онкологията у нас?
- Като философия и като техника на изпълнение роботизираната хирургия е виртуална и трудна за самия оператор. Изисква се голям опит и затова е трудно налагането й като стандарт в отделните държави. Говоря не само за източноевропейските, но и за някои западноевропейски държави. Но в крайна сметка, обучението и постоянството водят до успех. Ние започнахме с една система “Да Винчи” през 2008 г., която вече амортизирахме от употреба. Миналата година я “пенсионирахме”, защото системата “оглупя”, тоест софтуерът остаря и започна да работи бавно. Прехвърлихме тази система в Медицинския университет в Плевен само за обучение на студенти, специализанти и лекари върху опитни животни. Взехме друга система “Да Винчи” по европейски проект, която също е за обучение. Имаме и една реално действаща, с която оперираме в болницата в Плевен - основно за ракова хирургия на пациенти по Здравна каса - урология, гинекология и обща хирургия.
- Присъстващите в залата ще наблюдават операция на живо с 3D очила. Кой ще извършва роботизираната операция в Плевен?
- Аз ще оперирам в болница “Света Марина” в Плевен. По време на високотехнологичната сесия на конгреса ще представя използване на робот-асистираната 3D хирургия при рак на шийката на матката. За жалост, все по-млади жени се диагностицират с това онкологично заболяване. Онзи ден при мен дойде момиче на 21 години с рак на маточната шийка, при това с напреднало заболяване. Толкова напреднало, че вероятно е заболяла още на 16 години.
В реално време на конгреса ще бъде предавана и процедура с Хайфу технологията. Тази система е предназначена да отстранява чрез ултразвукова аблация тумори на панкреаса, миоми на матката, тумори на черния дроб.
Специално моята роля е да демонстрирам на живо работа с най-новата система за робот-асистирана хирургия. Това е последно поколение робот, който има 15 години живот. С проф. Томов се шегуваме, че с тази система вероятно ще се пенсионираме двамата като хирурзи. Дано роботът успява към края на този 15-годишен период да овладява тремора на ръцете ни. Все пак и ние ще остареем. (Смее се)
Системата е високотехнологична, много бърза и умна. Само че тя работи единствено в колаборация на изкуствения с естествения интелект на хирурга. От собствен опит ще кажа, че има период на напасване между двата интелекта, докато започнат да работят заедно, без засечки.
В началото роботът не ви допуска до себе си, проучва уменията, рефлексите ви, връзката глава - ръка. Едва след като се убеди във възможностите ви, роботът ви приема, и тогава чрез сливането на изкуствен и естествен интелект правите най-точната хирургия. Това е интелектуална хирургия, която се различава коренно от класическата. С тази уникална роботизирана система с проф. Славчо Томов работим от началото на 2019 г. Към системата има допълнителни устройства и филтри за опериране на лимфни възли. Изисква се голяма концентрация по време на робот-асистираната хирургия, макар че роботът предпазва пациента от евентуални грешки на хирурга. При най-малката разконцентрация на човека, роботът блокира. Когато влезете в конзолата, сензори регистрират вашето състояние и концентрация. Ако всичко е наред, роботът ви приема и започвате да оперирате.
1200 робот-асистирани операции за 10 г.За 10-годишен период само екипът на проф. Горчев е извършил 1200 робот-асистирани операции, от които 693 са хистеректомии за ендометриален карцином, 494 са радикалните хистеректомии за карцином на маточната шийка, 10 параметректомии и 3 радикални трахелектомии (органосъхраняващи операции за отстраняване само на шийката на матката и съхраняване на матка, като се запазват репродуктивните функции на жената).
През септември 2010 г. проф. Горчев извърши първата за Източна Европа роботизирана операция на жена с рак на шийката на матката (роботизирана радикална трахелектомия), при която са запазени детеродните й функции. След интервенцията пациентката преминава успешна процедура инвитро и ражда здраво дете. До този момент в световната научна литература са били описани само 19 случая на жени с такава патология, оперирани с роботизираната система “Да Винчи”, но това е единственият случай на успешно завършила бременност.
Мара КАЛЧЕВА