"Конспиративното мислене получава доста висок резултат в България. От юли насам са се увеличили съществено вярванията в тайни организации и схващането, че политиците не споделят своите мотиви, е широко разпространено", каза доц. д-р Михаил Околийски, представляващ Световната здравна организация (СЗО) в България.
Той огласи данни от последното изследване на СЗО за страната ни, което се опитва да събере информация за начина, по който българите гледат на вируса, мерките и ваксините и проследява развитието на гледната им точка към пандемията. Изследването е проведено сред 1000 души и е представително за страната.
Биологично оръжие, чипове и 5G мрежи... Какво мислят българите за К-19
Околийски го определи като опит за комуникация на риска, основана на научни доказателства – нещо, което по думите му липсва в България.
Хората в България смятат, че тази пандемия е раздухана от медиите, което той определи като доста интересно.
Може би не се уцелва златната среда – да се поднасят валидни факти, без обаче човек да има усещане, че плува в "леплива инфодемична среда", изтъкна доцентът.
Според изследването на СЗО хората у нас имат доверие основно в БНР и БНТ и в частните национални медии – то се покачва за сметка на социалните медии.
Министерството на здравеопазването се разглежда все по-рядко като източник на информация и това според Околийски е свързано "с медийната им политика, която може би се нуждае от преосмисляне".
Предишните издания на изследването са от юли и септември. По време на втория етап от изследването 37% са заявили, че няма да се ваксинират. Сега се отчита лек тренд на намаляване – 35% декларират, че не биха си поставили ваксина.
Загубилите част от благосъстоянието си и от психическата си устойчивост се увеличават.
"Хората се притесняват за бъдещето си. Губят финанси", посочи Михаил Околийски.
На базата на опита от успехите и провалите с Covid-19 нашето общество би следвало да заяви следващо ниво на дебати с властите, категоричен е той – да може нещата, които ти се полагат по Конституцията, по заявката на една европейска здравна система – да ти бъдат осигурени. Въпреки средствата, които се наливат в здравната система, достъпът е усложнен, сподели той и личния си опит от досега с болестта.
"Виждам във ваксината не ултимативното спасение, а възможност нещата да не се задълбочат като здравен проблем", подчерта още Околийски.
"Идват празници, а празнуването може да се превърне много бързо в тъгуване по загубата на близък човек, предупреди още експертът. - Вирусът е много устойчив, много коварен, намира си вратичка да влезе в една човешка група и да опустоши както здравето, така и сърцата на хората с дългосрочни последици за психиката им", заключи той.
Прочетете още
- 19:45 Кой е Пейо? Мъжът, който блокира Пловдив, за да бъде чут
- 16:00 Мъжът, чието куче бе убито от немските овчарки на Лечков: Прокуратурата не видя престъпление
- 12:00 Жена в инвалидна количка: Днес градският транспорт не работи. Трудно е, нали?
- 15:07 Гневен шофьор развали сутринта на пътничка в автобус в Търново