„Имаме огромен проблем с медицинските сестри у нас. В системата пари има, но те трябва да бъдат оптимизирани. Нашите клинични пътеки не са добре изпипани”. Това заяви ръководителят на лабораторията в Берн д-р Аспарух Илиев. По думите му не са малко случаите на корупционни схеми, особено в държавните здравни заведения. „Има и съвсем дирижирано свръхзадлъжняване на болниците”, посочи медикът, като подчерта, че България има нужда от сериозна реформа.

Кърлежи

Той коментира и зачестилите случаи на ухапвания от кърлежи у нас. „Популацията на кърлежите зависи както от температурите през зимата, така и от популацията на животните, в частност – на мишките и плъховете”, отбеляза д-р Илиев в ефира на Нова.

Хепатит

Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение. Ръководителят на лабораторията в Берн коментира и тази тревожна статистика. „Културен феномен на южните нации е да опитат да се лекуват сами, когато не се чувстват добре. Много често забавяме търсенето на специалист. Някои видове хепатити могат да протекат много дискретно”, посочи д-р Илиев. Той подчерта, че ваксинацията срещу хепатит Б вече е стандартна за новородените в България. Той посъветва неваксинираните – да го направят.

Рак

„Домашните тестове за рак на дебелото черво дават доста добри резултати. Тези за карцином на шийката на матката се извършват от гинеколог”. Това обясни медикът по повод информацията, че страната ни прави две нови скринингови кампании за откриване и превенция на рак от края на годината. Д-р Илиев подчерта, че след 45-годишна възраст трябва да зачести профилактиката за рак на дебелото черво, при мъжете – на простатата, а при жените – на гърдите. Той препоръча при всяко малко съмнение да се потърси специалист. „При нас липсва кампания и информиране на обществото”, смята ръководителят на лабораторията в Берн.