В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа. Това коментира общопрактикуващият лекар и член на Управителния съвет на БЛС д-р Георги Миндов относно случая с починалото 6-годишно дете в зъболекарски кабинет.
Припомняме, че трагедията се разигра в стоматологична частна клиника в Пловдив. По случая има образувано следствено дело под наблюдението на Окръжната прокуратура. Назначени са експертизи. Здравните власти извършат пълна проверка.
„От 2022 година имаме единната електронна здравна система. Всяка медицинска помощ се отразява в здравното досие на пациента, както и алергичният му статус, ако е изследван. Тук възниква големият проблем за достъпа. Той е даден само на общопрактикуващите лекари, от декември 2024 г. Лечебните заведения за болнична помощ и денталните центрове нямат достъп до досието. Пациентите имат достъп, но малко от тях се възползват”, обясни още той в ефира на Нова.
Анестезиологът, който е поставил упойката, трябва да извърши всички предоперативни дейности и да се увери, че всичко е наред. Това не е работа на медика, смята още лекарят.
Междувременно днес се проведе дискусия в рамките на Националния рамков договор относно средствата за детско здраве. „Единодушно се обединихме, че е необходимо да се даде приоритет във финансирането на педиатричните практики. Този бюджет, който получихме от Финансовото министерство, приоритетно беше разпределен към тези практики. Те ще получат средства със задна дата - от 1 януари”, твърди Миндов.
Той е на мнение, че вместо здравните власти да дават милиони за антибиотици, е по-добре да има бюджет за ваксини. „Една назална ваксина за грип и се приключва. Няма да имаме грипни ваканции или отсъствия”, допълни той.