Над 20 студенти от Националната художествена академия се включиха в конкурса за рисунки върху керамични чинии на тема “Внимание, чупливо!”. На 26 ноември в столичния “Парадайс център” бе открита изложба с изрисуваните керамични чинии, посветена на превенцията на остеопорозата. Информационната кампания “Внимание, чупливо!” цели да привлече общественото внимание върху необходимостта от ранната профилактика и превенция на остеопорозата. Същността на това заболяване обясни д-р Наталия Темелкова - ендокринолог в “Александровска болница”. Ето какво посъветва тя и читателите на в. “Доктор”.

- Д-р Темелкова, каква е заболеваемостта от остеопороза в България?

- Едно от последните проучвания на Българското дружество по ендокринология беше през 2008 - 2009 г. То установи на базата на измерване на бедрена шийка, че около 280 000 от жените над 50 г. имат остеопороза и около 700 000 са с остеопения - междинното състояние между нормална костна плътност и остепороза. Това означава, че около 25% от българките над 50 г. са с остеопороза. Приема се, че около 160 000 мъже в България имат остеопороза. Честотата на заболяването се увеличава с напредването на възрастта. По световна статистика всяка трета жена и всеки пети мъж над 50-годишна възраст е възможно да получи остеопорозна фрактура. Проблемът е много сериозен. 

Остеопорозата засяга все повече хора. Една от причините е увеличената продължителност на живота. Тоест все повече хора успяват да доживеят своята остеопороза. Има и много сериозни рискови фактори за остеопороза в съвременния начин на живот - неправилният начин на хранене, тютюнопушенето, обездвижването. 

Промяната в хранителните и двигателните навици на днешните хора и по-дългият живот увеличават значително броя на страдащите от остеопороза. Нашите баби са яли много сирене и са работели физическа работа. Затова при тях остеопороза се е срещала рядко. Докато сегашното и всяко следващо поколение ще страда повече от това заболяване. 

Някои от медикаментите, които се използват в терапията на други заболявания, също допринасят за намаляване на костната плътност. Ето защо, ако сме добре и навреме информирани, бихме могли да предотвратим фрактурите 

Това е изключително важно не само за конкретния пациент, но и за цялото общество, защото лечението на последиците от фрактурите при остеопороза е изключително скъпо за здравната система. Много по-евтино и ефективно е да се обърнем към профилактиката. 

- Как се изгражда по-голяма костна плътност и кога трябва да започне профилактиката на остеопорозата?

- Профилактиката на остеопорозата би трябвало да започне от детството, от ученическите години. Изграждането на здрави кости, нарастването на костната плътност става до 20 - 25-годишна възраст. Колкото по-висока плътност изгради човек дотогава, толкова по-лесно ще понесе неминуемата загуба на костна плътност с напредването на възрастта. 

Това е изключително важно да се знае от днешните млади хора. Според съвременната интерпретация на приказката “Дядо ряпа вади” е много трудно всички в семейството “да изтеглят” внучката от лаптопа или айпада. Обездвижването на децата и младежите е ужасен проблем, защото механичната здравина на костите зависи от физическото натоварване, от вибрацията върху тях - от ходене, игра, танци, каране на ски и всякакъв друг спорт. Това натоварване уплътнява костите по силовите линии. Движението е основният фактор, който стимулира натрупването на костна маса и здравината на костите. 

Костите обаче се изграждат предимно от калций. Ако няма хранителен внос на калций, това също е проблем. Да, калцият може да бъде набавен и от растителни продукти, но основният източник са млечните храни - сирене, кисело и прясно мляко. Сусамът от растителните източници е с най-много калций. Но не мисля, че това е типично хранене за българчетата.  

От друга страна, за да се усвоява достатъчно ефективно калцият, трябва да има и адекватен внос на витамин D. А той се синтезира в кожата при слънчево излагане, но без да се използват козметични продукти със слънцезащитен фактор. Някои се хвалят, че стоят по цял ден на открито. Но ако използват продукти с 50-ти фактор на слънцезащита, няма почти никакъв синтез на витамин D в кожата. Рибата е най-голям източник на този витамин от храните. Но тя за съжаление не присъства често на българската трапеза. Оптимално е поне два пъти в седмицата да консумираме риба. 

Фактори, които влошават достигането на добра костна плътност, са тютюнопушенето и пиенето на много кафе. Повече от две кафета на ден изискват по-голям внос на калций, защото излъчват част от калция. Движение, добро хранене и липса на вредни навици - това са основните стълбове на профилактиката на остеопорозата. 

Д-р Темелкова

- Кои хора са рискови за остеопороза?

- Изключително сериозен фактор за остеопороза е наследствеността, фамилната обремененост - дали има родител със счупване на бедрена шийка. Когато това се знае, много от хората биха отишли навреме да бъдат изследвани. Ако някой в рода има счупване на бедро или на бедрена шийка, това е изключително голяма предпоставка за остеопороза в поколението.  

Трябва да се знае, че остеопорозната фрактура е счупване от минимална травма - при падане от собствен ръст, без голямо усилие. 

Намаляването на ръста също е сигнал че нещо се случва с плътността на костите ни и тя трябва да бъде следена. Ранната менопауза при жените също е рисков фактор, тъй като намаляването на естрогена е свързано със загуба на калций. 

Тютюнопушенето е изключително сериозен риск, а също и недостатъчният внос в организма на калций и витамин D. Затова хранене с по-добър внос на калций и витамин D, плюс излагане на слънце, без слънцезащитни кремове, е важно за решаване на проблема.   

За съжаление, ролята на алкохола в генезата на остеопорозата при българските мъже е много сериозна. Според международните стандарти е рисков приемът на алкохол над 3 единици на ден, което за българските условия е колкото да кажеш “Наздраве”.

- Кои медикаменти влияят зле на костното здраве?

- Медикаментите, които вторично ускоряват остеопорозата, са хормони на щитовидната жлеза, антиестрогенова терапия, хормоналната терапия при мъже с простатен карцином, кортикостероидите... 

Кортикостероидите значително намаляват костната плътност. Те са на първо място. Зависи обаче от продължителността на приемането им и от дозата. На второ място са лекарствата за хормонално активни тумори, най-често на гърдата. Те потискат и без това потиснатата през менопаузата естрогенова продукция при жените и тестостеронова продукция при мъжете. 

Същият ефект имат и лекарствата за щитовидната жлеза 

Но ако се постига добър хормонален баланс, рискът не е значим.  

Напоследък се коментира ефектът на H2-блокерите, които намаляват киселинността на стомаха. Продължителната им употреба също води до повишаване чупливостта на костите. 

Някои от антидиабетните медикаменти започнаха да се изследват във връзка с костната плътност. Леко се разшири списъкът на лекарствата, които влияят зле на костното здраве. 

- Какъв е ефектът на лекарствата за остеопороза?

- Разполагаме с наистина ефективни медикаменти за остеопороза. Това лечение си струва, защото в годините на моята практика на ендокринолог лекувам жени, които при всяко падане са чупели кости. Но след години на терапия те идват и споделят, че падат, но вече не чупят. Категорично това говори за ефективността на лечението. 

При това ние разполагаме с абсолютно всички лекарства, с които се лекува остеопороза по света. Те са достъпни, само че при по-скъпите процедурата по отпускането им е по-сложна. Реално най-скъпите са безплатни за пациентите. Умерено скъпите и по-евтините се реимбурсират на 50%, което донякъде е приемливо.  

Основната група медикаменти са антирезорбтивните и моноклоналните антитела. Те намаляват костната загуба и подпомагат костното изграждане, тъй като костта е жива тъкан, в която процесите на изграждане и разграждане непрекъснато се конкурират. 

Разполагаме и с терапия, която сравнително по-рядко се прилага и е доста скъпа, но е възможна. Тя има така наречения изграждащ, анаболен ефект при пациенти, получили вече счупвания на прешлени. 

Може да се похвалим с добър достъп до медикаменти. Но у пациентите съществува страх да ги взимат продължително време. Това според мен е от погрешна информация. 

Залитането по природни продукти при остеопорозата не е ефективно. 

Независимо че проблемът с остеопорозата е много голям в България, само 5 до 7% от болните се лекуват. Още по-малко са тези, които се лекуват достатъчно. Затова приветствам всяка информационна кампания за това колко е важно навременното и достатъчното лечение на остеопороза. Това би спестило много неприятности на пациентите и средства на обществото. 

И в световен мащаб не са диагностицирани и не се лекуват

над 80% от високорисковите пациенти с вече налични фрактури. 

За България този процент е по-висок. 

- Споделете случаи от вашата практика за успешно лечение.

- Мога да споделя много случаи, защото всеки ден при мен минават по 10 - 20 пациенти с остеопороза. Ефектът от лечението е изключително добър и хората са щастливи, защото вече не получават фрактури. Остеопорозните счупвания се получават не само при падане, но и при вдигане и преместване на нещо тежко. Установяваме счупване при хора, които изобщо не са разбрали кога се е случило, например при прешленните смачквания. Пациенти чупят китка при завъртане капачката на буркан или чупят ребро при навеждане и облягане на стол. С лечението на остеопороза слагаме край на чупенето. 

Лечението обаче е комплексно. То включва освен медикамент, прием на калций и витамин D, и то ако са изключени други причини за остеопорозата. Според тежестта на заболяването, лечението има различна продължителност. Когато лечението продължава достатъчно, качеството на костта се подобрява значително. Целта не е самоцелно да се покачва костна плътност, а да се направи превенция на счупванията, които инвалидизират хората и намаляват качеството им на живот. 

- Какви са изследванията за остеопороза и какви резултати от тях изискват да започне лечение?

- Костната плътност се мери по стандарт с двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия (ДЕКСА). С ДЕКСА-машини мерим плътността на лумбалните прешлени и на бедрената шийка. Стойности минус 2,5 са остеопороза. Но тези резултати се преценяват много внимателно. Лечението не бива да се базира само на това изследване, но и на фрактурния риск Тежестта на остеопорозата не се определя само от цифрата, която показва ДЕКСА-изследването. Тежка остеопороза може да има също при не особено ниска костна плътност, но с предшестващи фрактури. Някои хора имат много близка до нормалната костна плътност, но чупят често и затова се нуждаят от лечение. Проблемът при тях е, че не влизат в критериите за реимбурсиране на медикамента и трябва да си го заплащат. Ето защо, специалист трябва да прецени всички фактори и тогава да реши за необходимостта от терапия. 

- Вярно ли е, че по-пълничките жени са по-малко застрашени от остеопороза?

- Не е категорично така. По-голямата мастна тъкан понякога е протектор на костите при падане. Но ако затлъстяването е съпроводено с диабет от втори тип, рискът за остеопороза става по-голям. Така че не би трябвало да стимулираме хората да бъдат пълни, за да се предпазят от остеопороза. Още повече, че те са изградили костите си в години, когато не са били толкова пълни. Напълняването след това не допринася за костната плътност. 

Риск за костната плътност обаче е ниското, поднормено телесно тегло, стремежът на някои девойки да иглеждат като манекенки. Тези момичета са застрашени от остеопороза. При ниско тегло естрогените също намаляват и менструалният цикъл спира. Това обикновено е следствие на драстични ограничаващи, нискокалорични диети. Тези диети в крайна сметка водят и до костно разграждане. Затова човек не трябва да отива в двете крайности - нито да бъде с наднормено тегло, нито да бъде прекалено слаб. 

Ще уточня, че диетите, които изцяло са базирани на фибри, също извличат калция от организма. Този тип хранене също не е подходящ за изграждане и за поддържане на добра костна плътност. Както във всичко в този живот, трябва да има баланс. Крайностите са рискови. 

Мара КАЛЧЕВА