Д-р Радосвета Запрянова практикува неконвенционални методи на лечение - хидроколонотерапия, озонотерапоия, юмейхотерапия, квантова терапия, клинична хомеопатия. Завършила е и курс по иглотерапия. Работи във Велико Търново.

- Д-р Запрянова, какво ви провокира да се занимавате и с неконвенционална медицина?

- Аз вече не се занимавам с конвенционалния тип лечение, но всъщност няма как да изключа медицината като цяло от моята дейност - и като диагностика, и като подход към пациента. Просто методите за повлияване на дадено заболяване и благосъстоянието на пациента като цяло са различни при двете медицини - конвенционалната и неконвенционалната. 

- Кое е характерното за хидроколонотерапията? Каква е същността на тази методика?

- Хидроколонотерапията всъщност представлява една дълбока сифонна клизма. Смисълът е да се изчисти дебелото черво, защото това е орган, който складира ненужни остатъци от приетата храна. Всички знаем, че храната, която днес приемаме, е доста различна от тази, която хората са консумирали преди 100 години, да не говорим за по-назад във времето. В смисъл, че днешната храна е в разрез с биологичната приспособеност на човек да преработва хранителните вещества, които му дава природата в директен, пресен, суров вид. 

Сега с изобилието на химически подобрители в храната и вещества, които я правят много по-трайна на престой в складове, магазини и т.н., всичко това се отразява пагубно на нашето здраве и на възможността ни да чистим тези чужди вещества от тялото си. А това е сигурна основа и предпоставка за появата на хронични възпаления в тялото. Всъщност именно от възпаленията - и хронични, и остри, тръгва и дегенерацията. Онези дегенеративни процеси, които в един момент се израждат в злокачествени. Така че, ако искаме да поддържаме здравето си на относително добро ниво, периодично трябва да чистим тези отпадни продукти и от нашия метаболизъм, и от внесените отвън химически, чужди на тялото вещества.

Д-р Радосвета Запрянова

- Как точно се осъществява хидроколонотерапията? 

- Осъществява се със специален апарат, който подава на малки порции пречистена, затоплена до телесна температура вода до дебелото черво на пациента, който лежи на кушетка. Апаратът се свързва чрез стерилен инструмент и два маркуча: малък маркуч, през който от апарата навлиза чиста вода в червото и малко по-голям маркуч, през който излизат шлаките. 

- Болезнена ли е процедурата?

- Много е различно при всеки пациент. То е въпрос на праг на болката, много е индивидуално като характеристики. Но като цяло има моменти на дискомфорт, които обаче са краткотрайни. Обикновено се понася относително добре от нашите пациенти.

- Има ли противопоказания този неконвенционален лечебен метод?

- Много са малко противопоказанията. На първо място, това са силно болезнени, кървящи хемороиди, изострени в момента на прегледа. И на второ място - големи коремни интервенции, които са предизвикали сраствания в коремната кухина и евентуално могат да доведат до някакво механично препятствие, след като се вкара вода в червата. Но това се случва изключително рядко. Не става дума за обикновена апендиктомия или цезарово сечение - те са планови операции, при тях няма кой знае какви сраствания и не се явяват противопоказания за провеждане на хидроколонотерапия. 

- Д-р Запрянова, можем ли да наречем хидроколонотерапията метод, който лекува или профилактира?

- И двете - и лекува, и профилактира. Защото в крайна сметка чистото дебело черво е в основата на здравето на целия организъм. Вече се доказа, че състоянието на тънкочревната, а и на дебелочревната флора определя имунния ни статус. От тях зависи реактивността към външни дразнители, както и предразположеността към хронични възпаления, към автоимунни реакции. Всички сериозни хронични заболявания, включително невродегенеративни като алцхаймер и паркинсон, като автоимунни проблеми на щитовидна жлеза, на дебело черво, на съединителна тъкан, всички са свързани със здравето на дебелото черво. Множествената склероза също. Така че, ако действително искаме да проведем едно адекватно системно лечение, трябва да започнем с дебелото черво, с детоксикация, която няма как да не тръгне оттам.

- Какви са вашите най-чести пациенти? 

- Най-честото страдание, заради което се обръщат за помощ към хидроколонотерапията, е хроничният запек. Това е много често срещано състояние, особено при женския пол, защото има пряка връзка с червото. Искам да изтъкна, че силно показани за тази процедура са хроничните интоксикации на черния дроб или състоянията след преболедуване на хепатит, независимо дали остър или хроничен. Защото тези състояния силно са натоварили черния дроб. А отбременявайки дебелото черво, ние всъщност подобряваме работата на черния дроб. Всичко, което консумираме, се резорбира през портната вена и се носи към черния дроб за метаболизиране, за обезвреждане и като градивен материал за клетките на тялото. Но след време черният дроб “се изморява” така да се каже, да обезврежда токсините от храната. И стареейки, този орган влошава детоксикационната си функция. Вследствие на това се увреждат много процеси - основните метаболитни процеси, производството на хормони, съставът на кръвта, проходимостта на кръвоносните съдове. Всички тези процеси зависят от състоянието на черния дроб. 

- Съчетавате ли хидроколонотерапията и с други неконвенционални методи? 

- Да, съчетавам ги, почти задължително съчетавам хидроколонотерапията с ректална озонотерапия, осъществена с озонокислородна смес вече в почистеното дебело черво. И, уверявам ви, ефектът е много по-голям, когато се комбинират тези два метода. Озонотерапията оказва много добър детоксикиращ ефект върху черния дроб. Оказва антиоксидантен ефект, влияе и върху състоянието на кръвоносните съдове. Подобрява се проходимостта на кръвоносните съдове - от големите артерии и вени до на-малките - венулите и капилярите. Така се подобрява обменът във всички тъкани.

- Вие прилагате и хомеопатия, нали така?

- Хомеопатията е много добър комплементарен метод, който помага, и аз го използвам. Вместо да предпиша конвенционално лекарство за конкретно оплакване на пациента, аз предписвам хомеопатия. 

- Моля ви накратко да ни запознаете и с още един неконвенционален метод - квантовата терапия. В какво се изразява?

- Това е комбиниран физиотерапевтичен метод, който обединява в себе си лазертерапията, цветотерапията (защото използва инфрачервени лъчи) и магнитотерапията, защото създава и магнитно поле. И фактически е комбинация от всички тези четири вида въздействия. Това прави квантовата терапия много по-мощна от обикновената лазертерапия. Прилага се при много заболявания, измислена е от Асоциацията на квантовите физици за повлияване основно на спортни травми. След това спектърът на действие е разширен, като тя се прилага при голям брой остри и хронични възпалителни заболявания на много органи и системи - дихателна, храносмилателна, ендокринна, кръвоносна. Чрез квантовата терапия може да се извършва неинвазивно въздействие върху кръвоносните съдове.

- А може ли да се прилага при ставни заболявания?

- Категорично, да. Освен при ставните травми, квантовата терапия може да се прилага и при възпалителни и дегенеративни процеси на всички стави. 

Яна БОЯДЖИЕВА