Дерматологът д-р Росица Денчева обясни от какво сме застрашени, когато в търсене на красота попаднем на некомпетентни хора. Нейният стремеж е да информира потребителите на естетични процедури за съществуващия риск от прилагането им. 

- Д-р Денчева, съществуват ли рискове от естетичните процедури?

- Всички искат да станат по-хубави от това, с което природата ги е дарила, да коригират някои несъвършенства в телата и в лицата. Но всеки, който пристъпва към естетична процедура, трябва да има предвид, че в търсене на идеалните пропорции, може да се получат множество неблагоприятни странични ефекти - както при мъжете, така и при жените. За тях обаче трябва да са информирани. Има опасност от обезобразяване, от ослепяване и от функционални дефекти за цял живот.

Никой не може да бъде спрян, ако има желание да си навреди. Простите, но доказани примери за вредни въздействия, са използването на солариум или пушенето, които вдигат риска от рак на кожата и на белия дроб, но въпреки всичко много хора съзнателно ходят на солариум и пушат. 

Същото е с естетичните процедури. Хората трябва да знаят, че са възможни странични ефекти, че всъщност се подлагат на нещо, което може да застраши състоянието им, дори здравето и живота им. 

Процедурите са няколко групи - инжекционни, апаратни и пластична хирургия. За тези в пластичната хирургия не говоря изобщо, защото те са обект на друга медицинска специалност и там има други правила и стандарти. Говоря за изключително популярните инжекционни и апаратни процедури. В последните години, въпреки наредбата подобни процедури да се извършват от лекари със специална квалификация, ги правят всякакви специалисти, независимо дали имат компетентност в областта на естетичната медицина. Естествено не закъсняват и страничните ефекти, които непрекъснато виждам върху пациенти.

- Кои са най-честите естетични процедури, които се правят в България, и какви са нежеланите ефекти при тях?

- Това са преди всичко инжектиране на ботулинов токсин (ботокс), филъри и мезотерапии, а също въздействие върху кожата с различни апаратни системи - лазерни системи, IPM - системи и продукти за фотоподмладяване и за други видове подмладяване на лицето. Когато една процедура е неинвазивна, има по-малък риск от сериозни усложнения. 

Уголемяването с игла на различни зони се води неинвазивна процедура, но на практика е инвазивна. В тази група влиза уголемяването на устните, което в България има тенденция да се прави често и в по-големи обеми, отколкото в Европа. 

Уголемяването на скули също спада в групата на търсените процедури. Достатъчно е да се огледаме на улицата, за да го видим. 

Класическото подмладяване на лице с лазер, плюс химическия пилинг и кислородотерапията, които имат сравнително по-кратък ефект, също продължават да се търсят. При тях по-рядко може да се случат странични реакции, но все пак са възможни и трябва да имаме едно наум.  

Много хора търсят процедури, които да им намалят телесното тегло или да им оформят тялото. Криолиполизата е от най-използваните методи за оформяне на тяло, заедно с енергийните методи чрез апарати с радиочестота, които водят до намаляване на мастната тъкан.

Д-р Росица Денчева

- Какви са опасностите при инжектиране на ботокс и на филъри?  

- Понякога се получават грипоподобни оплаквания и главоболие след инжектиране на ботулинов токсин, но те минават за 4 до 12 часа. Трябва да се знае обаче, че за естетични цели този токсин се инжектира в много малки количества (30 до 50 единици на цяло лице) и не може да интоксикира организма. В неврологията, офталмологията и урологията се използват в пъти по-големи количества. 

Например, за блокирането на големи мускулни групи в неврологията се слагат 300 до 500 единици ботулинов токсин. Въпреки всичко, тези големи дози се понасят добре от тялото. 

Инжектирането на ботулинов токсин има по-малко странични ефекти, в сравнение с инжектирането на по-плътни субстанции, каквито са филърите. Усложнения може да настъпят в момента на инжектирането на филър или по-късно в рамките на 2 - 3 дни. Може да се получи кръвонасядане и посиняване на местата на инжектиране, подуване и зачервяване. За няколко дни тези нежелани ефекти отшумяват. 

Проблем е обаче, ако се вкарат инфекции чрез процеса на инжектиране. Възможно е човек да направи алергична реакция към продукта, който се инжектира. Когато се инжектират филъри, които съдържат обезболяващи субстанции, е възможна алергична реакция и към обезболяващите. Възможни са и имунологични бързи реакции към самия филър, но това се среща по-рядко.     

Ако специалистът не е преценил дълбочината, на която да инжектира филъра, той остава по повърхностните слоеве на кожата, получават се жълтеникави торбички, които не могат да се разграждат. Обикновено това се получава в зоните около очите. Натрупват се например торбички с хиалуронова киселина. 

Най-рисковата процедура е инжектирането на филър. След инжектиране на филъри в устните може да се получат грануломи на мястото на убождането поради неравномерно резорбиране на продукта. Когато става дума за сериозни усложнения от инжекционни терапии, най-опасно е да се запуши кръвоносен съд и да настъпи некроза на тъканите. Рискът от това усложнение е право пропорционален на липсата на квалификация на извършващия процедурата. Колкото по-обучен е специалистът и повече часове опит има, толкова по-малка е вероятността за грешка. Въпреки всичко, грешки се допускат. Най-голям риск от запушване на съд има при поставянето на филър в носа, челото, назолабиалните гънки, брадичката. 

- Дайте конкретен пример.

- В България все още нямаме такъв случай, но много често се случва в Азия. Заради плоските лица на азиатките, те често си инжектират филъри в централната част на лицето, уголемяват скулите, коригират нос.  

От Русия дойде много тежък случай на ослепяване след хиалуронов филър. Историята е публикувана на страницата на Българската асоциация на естетичните дерматолози. Самата пациентка публикува снимката си открито на своята страница, за да информира хората какво тежко поражение може да настъпи. Инцидентът е от 25 декември 2018 г. по време на корекция на нос с филър. Извършена е от лицево-челюстен хирург. Пострадалата пациентка е почувствала болка, притъмняло й пред очите по време процедурата. При инжектирането е настъпила двустранна слепота. За щастие, след това артерията на едното око е отпушена. 

Историята е апел както към лекарите, така и към пациентите: носът и зоната между веждите е една от най-опасните за инжектиране на филър. В случая той е запушил артерия офталмика и е довел до ослепяване. Но също има опасност от инсулт и като следствие на това от смърт след уж банално инжектиране на филър в нос или в зоната под очите. В момента клиниката, в която се е случил инцидентът, е затворена и се води следствие. Лекарят е нарушил закон на Руската федерация, според който филъри могат да инжектират само дерматолози, преминали допълнително образование и пластични хирурзи, но не и лицево-челюстни хирурзи. 

Още по-опасно е, ако поставящият филъри е без медицинско образование. Неслучайно Българската асоциация на естетичните дерматолози излезе с петиция против нерегистрираните практикуващи, които инжектират ботулинов токсин и дермални филъри. Тези субстанции могат да причинят перманентна слепота и смърт само за няколко минути, ако се инжектират неправилно и без достъп до ензими, изписвани само по рецепта и необходими за разграждането им. Козметиците не разбират анатомията на лицето и фармакологията на лекарствата. Запитайте се искате ли да попаднете в ръцете на някой с нулева медицинска подготовка, завършил 6-часов дневен курс и наричащ себе си “напреднал естетически практикуващ”?

Мара КАЛЧЕВА