Д-р Сава Петров е лекар-ендокринолог в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, както и главен асистент в Медицински университет – Пловдив, където активно участва в обучението на бъдещите медици.
В това интервю той споделя опита на екипа на Клиниката по отношение на ролята на физическата активност в превенцията и контрола на диабет тип 2. Темата се разглежда като част от комплексния подход към лечението на заболяването в болнична среда и в амбулаторната практика.
- Каква е ролята на физическата активност в превенцията и контрола на диабета тип 2 и какви препоръки давате на пациентитев Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив?
- Физическата активност играе решаваща роля както в превенцията, така и в управлението на захарен диабет тип 2 (ЗД2). Редовните упражнения увеличават способността на тялото да използва инсулина ефективно, намалявайки инсулиновата резистентност, ключов фактор за развитието на ЗД2. Физическата активност помага на мускулите да абсорбират, „изгарят“глюкозата от кръвта, намалявайки нуждата от инсулин. В зависимост от продължителността и интензвиностт на физическата активност се активират различни метаболитни пътища за изпозлване на енергия.
С редовна физическа активност се постига и загубата и поддържането на телесното тегло. Наднорменото тегло и затлъстяването са основен рисков фактор за ЗД2.
Интересен феномен е намаляването на т.нар ниско степенно възпаление. Хроничното възпаление допринася за инсулиновата резистентност, а физическата активност има противовъзпалителни ефекти.
Всички цитирани механизми до момента подобряват сърдечно-съдовото здраве. ЗД2 увеличава риска от сърдечни заболявания, редовните упражнения помагат за понижаване на кръвното налягане, холестерола и общия сърдечно-съдов риск. Необходимо е да се има предвид, че физическата активност намалява нуждата от прием на лекарства, понижаващи кръвната захар.
Подобряването на гликемичния контрол и телесното тегло, чрез приложение на редовна физическа активност, помага за предотвратяване на усложненията, свързани с диабета, като невропатия, ретинопатия и бъбречно заболяване.
Изключително важен позитивен момент е и подобряването на психичното здраве. Упражненията намаляват стреса, безпокойството и депресията, които могат да повлияят отрицателно върху контрола на кръвната захар. Редица проучвания сочат и подобряване цялостното качество на живот, при лица водещи по-активен живот. Факторите, които подобряват качеството на живот се асоциират с повишената енергия, по-добрата мобилност и намалената умора в ежедневните задължения.
- Какви спортове или видове движение препоръчвате най-често на пациенти в риск от диабет?
- За мен най-важен е подходът ориентиран към пациента. Няма шаблонен модел. Необходимо е двигателната активност да бъде адаптиране към всеки един пациент конкретно. Ключови думи е да бъде достъпно, приятно и човек да се забавлява. Ключът е в постоянството.
Препоръките за физическа активност са 150 минути аеробни упражнения с умерена интензивност на седмица, като в това число е и бързото ходене. Необходимо е да се стремим към движение на всеки 30-60 минути, т.е. да не прекакрваме твърде много време без да се раздвижим.
- Има ли специфични препоръки за хора, които вече са с диагноза диабет, относно натоварването и тренировъчния режим?
- Както вече споменах, подходът към всеки пациент трябва да бъде индивидуален. Необходимо е да се вземат предвид състоянието на пациента, наличието на придружаащи заболявания, които са доста чести при пациенти със затлъстяване и ЗД2. Натоварването трябва да започне постепенно, умерено, пациентът да не се чувства затормозен. Препоръчва се завишаване на физическата активност с около 10% седмично спрямо изходните стойности.
Идеята е пациентът да бъде обучен добре и сам да адаптира натоварванията си предвид факта, че има редица състояние, които се появяват внезапно в ежедневито на всеки един човек.
- Какви грешки най-често допускат пациентите, когато се опитват да използват спорт като средство за контрол на кръвната захар, на база на опита Ви, който сте натрупал в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив?
- Спортът може да се асоциира с травми и неприятни усещания. Основните грешки, които настъпват са асоциирани с прекомерно натоварване, вероятно свързано с желанието за постигане на бързи резултати. Препоръчва се бавно и плавно адаптиане на организма към физически натоварвания, в това число се препоръчва и плавна редукция в телесното тегло. Целевите стойности за редукция на телесно тегло отново се адаптират спрямо конкретния случай и степента на затлъстяване при конкретен пациент.
Необходимо е да се има предвид, че резултатите обикновено преминават през фаза на стъпаловидност. Това означава, че в началото се постига редукция на телесно тегло и подобрение в гликемичния контрол, след което следва фазата на задържане или т.нар. плато. В тези случаи пациентите се чувстват демотивирани и могат да се откажат от спазването на режим.
- Какви нови тенденции или открития в областта на диабета и превенцията бяха представени на последната медицинска конференция, на която участвахте? Споделете впечатленията си от последната конференция, която посетихте – имаше ли акценти, които според вас трябва да достигнат до по-широка публика?
- Конгресът, който посетих в периода 19-22 март 2025 г. в Амстердам, Нидерландия е ATTD (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes). ATTD служи като център за сътрудничество, работа в мрежа и споделяне на знания между експерти, със силен фокус върху приложенията в реалния свят на нововъзникващи диабетни технологии и лечения.
Основните теми, които се разглеждат по време на това събитие са свързани с новите технологии в управлението на захарния диабет, а именно непрекъснато проследяване на глюкозата (CGM), изкуствен панкреас и хибридни системи със затворен цикъл, инсулинови помпи и интелигентно доставяне на инсулин. По време на конгреса се разглеждат фармакологични иновации като нови инсулинови форми, GLP-1 рецепторни агонисти и SGLT-2 инхибитори. В съвременния подход за контрол на захарния диабет взаемат все повече място телемедицината и изкуствения интелект (AI), в това число и системи за подпомагане на вземането на решения, базирани на AI. В основата за развитието на AI в диабетологията вземат участие анализ на големи данни за управление на диабета, модели за предсказване и машинно обучение. Все по-актуални са мобилните приложения за управление на диабета.
Бяха представени също и иновативни терапевтични подходи свързани с регенеративната медицина, бета-клетъчна заместителна терапия, стволови клетки и генна терапия, имунотерапия за лечение и превенция на захарен диабет тип 1.
- Какви са съвременните предизвикателства в работата с пациенти с диабет и как ги преодолявате в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив?
- Предизвикателствата при работа с пациенти със ЗД са породени основно от начина на живот на съвременното общество, а именно висока степен на стрес, недоспиване, прием на бързи въглехидрати и големи количества храна, богата на енергия, употребата на алкохол и психоактивни вещества. Справянето с тези предизвикателства е възможно единствено с много емпатия към пациента и себеотдаване.