Д-р Светозар Марангозов е съдов хирург, асистент в Клиниката по съдова хирургия във ВМА - София. През 2019 г. за втори път печели приза “Лекарите, на които вярваме” от благодарни пациенти, всеки един от които е получил високо професионална помощ и хуманно отношение. Има награда и от Българското национално дружество по съдова хирургия и ангиология за “най-добър клиничен случай на млад лекар”.
Родопчани го обичат не само защото е изключителен хирург и професионалист, но и заради уменията му да извайва фигури от дърво. На скулптурите му се радват хората от родното му село Смилян, Смолянско.
Част от професионалните интереси на д-р Марангозов са насочени към диагностиката и лечението на разширените вени.
- Д-р Марангозов, враг или приятел са горещините на вените?
- При всички заболявания на венозната и лимфната система, топлината и горещината не са приятели. Напротив, врагове са, тъй като от топлото време, поради чисто физичните закони, съдовете се разширяват, стените им изтъняват и започват да пропускат формени елементи извън тях в околните тъкани, предизвиквайки отоци и възпаления, болезненост.
- Жегите през лятото нарушават ли и работата на венозните клапи?
- Работата на венозните клапи само от горещините не може да се наруши. Горещините са спомагащ фактор за развитие на венозните заболявания. Но много често, поради преразтягане на съдовете, самите отоци образуват в подкожието разширяване, най-често в долните крайници в областта на глезените и предизвикват забавено кръвообращение. И оттам с времето, когато тези процеси хронифицират, заедно с например принудителната статична позиция на долните крайници, започва пропускане на венозна кръв в обратна, неправилна посока. И в един момент клапите започват да не работят правилно. Не насочват правилно кръвта в посоката, в която трябва.
- Генетично заболяване ли е варикозата?
- Не може да кажем, че варикозата е чисто генетично заболяване. Въпреки това при нас в клиниката лекуваме цели семейства. Във фамилиите, в които има варикозна болест, шансът да се появи в следващото поколение е доста висок. Но един от основните рискови фактори за появата на разширени вени, освен предразположеността, която е генетично обусловена, през последните 20 години това са статичните обездвижвания, които повечето от нас имаме заради работата ни - по цял ден седим седнали зад бюрото, зад компютъра или стоим прави статично по 8-9 часа. Това също е една от сериозните причини за появата на разширени вени.
Друг рисков фактор е бременността, затова жените много по-често страдат от разширени вени. Поради повишаване налягането в корема от плода, впоследствие се получава венозен застой на долните крайници, забавяне на кръвотока и развитие на разширени вени.
Д-р Светозар Марангозов
- С кое изследване най-точно се установява наличието на варикоза, както и стадият, в който е открито заболяването?
- Първото и най-сигурното изследване, с което може да се установи дали има или не разширени вени при един пациент, това е посещението при съдовия хирург, при специалист, който може да уточни в какво състояние се намират вените. И едва след това, ако той се е усъмнил за наличието на някакъв проблем със съдовете в дълбочина, дали ще бъде в клапни инсуфициенции, дали ще бъде дълбока венозна тромбоза, която може да е причина за вторични варици, тогава може да се приложат инструментални изследвания, като доплерсонография или други различни инвазивни методи, като флебография и т.н. Те се прилагат по-рядко, но могат да имат много сериозно диагностично значение в ръцете на добър специалист. Т.е., първо се започва от преглед при специалист и чак тогава се определя нуждата от едно или друго изследване, какво точно да бъде то и кое ще е най-показателно в конкретния случай.
- “Паяжинките” по краката предвестник ли са на варикозата?
- Невинаги могат да бъдат предвестник на разширени вени. Да, те са една от степените на хроничната венозна недостатъчност на долните крайници, която се стадира по международна класификация. Но невинаги могат да бъдат сигурен белег, че пациентът ще развие и разширени вени. Имаме пациенти, при които се развиват само такива подкожни “паяжинки”, но не и варици в оригиналния им вариант, т.е. в най-тежката им форма. Често могат да бъдат съпътстващо състояние, но не и предвестник на големи венозни пакети, които биха се развили в бъдеще.
- До развитието на какви по-сериозни рискове може да доведе варикозата?
- Варикозата е много сериозно състояние, особено при пациентите, които са дългогодишно засегнати от заболяването, но не са били лекувани или са хванати в късните стадии. В едни от последните стадии на заболяването се развиват най-сериозните усложнения и това са варикозните язви, варикозните рани, които се образуват около глезените.
Тези рани са изключително мъчителни, както за пациента, така и за специалиста, който ги лекува, тъй като трудно се повлияват от всички познати методи за терапия. Лечението на такава рана понякога продължава от няколко месеца, до няколко години и е изключително сериозно състояние, което не трябва да се неглижира и не бива да се допуска да се стига до него.
Друго сериозно усложнение, което би могло да настъпи заради големите разширени вени, това е повърхностният тромбофлебит, който се получава заради големите разширявания във венозните пакети, които са по долните крайници. Това води до изключително голямо забавяне в кръвотока и оттам се създава сериозна предпоставка за поява на повърхностен тромбофлебит. Той е изключително драматичен и силно болезнен. Появяват се характерни уплътнения по вените, които почти винаги карат пациента да посети личния си лекар, съдовия хирург или ангиолог за лечение. И третото усложнение, което би могло да настъпи, това е изкървяване от някои от тези големи пакети, което може да бъде много сериозно състояние. Дори в някои моменти животозастрашаващо. Радко се случва, но го има. И колкото по-неглижирани са тези венозни заболявания, толкова шансът да се появи едно от тези сериозни усложнения, за които споменах, е много висок.
- Има хора, при които разширените вени не им създават дискомфорт, нямат никакви оплаквания. И съответно - не търсят специалист за консултация. Опасни ли са тези състояния, ако няма проявени симптоми?
- Да, има такива пациенти, които например се страхуват от операции или от постъпването в болница и затова не търсят помощ, тъй като симптомите не са толкова изразени или не ги притесняват. Но, всеки пациент, който има изразена варикоза в някаква степен, дори и асимптоматична да е тя, е предразположен към тези по-сериозни усложнения, за които споменах. Освен това, не са за пренебрегване и дори самите чисто субективни оплаквания, като парене, сърбеж, дискомфорт, тежест в долните крайници. Това също са сериозни състояния. Дори и да не усеща болка точно по хода на самата вена, те създават определен дискомфорт в долните крайници, неприятни усещания, което доста нарушава качеството на живот.
Винаги трябва да се търси специалист, за да може най-малкото да се забави процесът, да започне да се подхожда максимално рано към него и неговото лечение, за да не се допусне преминаването му в един от следващите стадии, когато би могло да се стигне и до оперативно лечение, до някакво усложнение. Тоест, по-добре е да потърсим специалист, преди да са се появили сериозните оплаквания, отколкото да го потърсим в крайните стадии, когато понякога, дори и нашите възможности са ограничени и вече става много по-трудно лечението на такова състояние.
- Има ли живот без варикоза? В смисъл, какви са методите на лечение и може ли да се излекува напълно това заболяване?
- Разбира се, варикозната болест може да бъде повлияна от всички съвременни методи и се забави развитието й, за да не се налага да се стига до оперативно лечение. Но винаги, най-важното е да се хване в началото. Дори и преди медикаментозното лечение, когато разширените вени са в по-ранните си етапи, когато няма сериозни видими вени, тогава започваме първо със съвети към нашите пациенти за това какъв двигателен режим трябва да спазват, за режима на хидратация, какви упражнения да правят. Въобще, един чисто физиологичен комплекс, който трябва да спазват, за да се предотврати прерастването им в следващ етап, когато вече се налага да прилагаме медикаментозно лечение. С други думи, не е задължително винаги да се започва с хапчета. Стремим се като специалисти да започваме от максимално най-щадящите методи. Важното е в кой етап от тяхното развитие ще ги хванем.
Следващата стъпка в терапията е преминаването към медикаментозно лечение с една много сериозна гама медикаменти, които се наричат венотоници. Те са доста известни в нашите среди за профилактика на вените, за забавяне на венозното развитие, за подхранване на съдовата стена и за предотвратяване или напълно премахване на усложненията, които настъпват в тях, като тежест, оток, сърбеж, уморени или “оловни” крака, неприятното усещане по самите вени.
И когато с медикаментите не се постига ефект - пациентът се е обърнал за помощ към специалист късно, тогава подхождаме към съвременните методи на лечение. В нашата клиника прилагаме всички възможни съвременни методи за лечение в световен мащаб. Това са чисто инвазивните процедури по самите вени - дали ще са от по-ниските критерии, за по-малките вени - склеротерапия, дали с термални и не термални методи. Към термалните методи спадат лазерна аблация, радиофреквентна аблация, която е по-новият метод с лазер.
Всеки от тези методи има своето място и своите компликации или противопоказания и когато те не могат да бъдат приложени, като златен стандарт си остава класическата операция, която също има своето място. Сега все повече навлизат и по-иновативни методи, като например използването на различни лепила, които са биологично-активни.
Така че днес разполагаме с много сериозен арсенал, с който можем да подобрим качеството на живот на нашите пациенти, когато е необходимо това. Затова винаги апелираме: всеки, който има едни от тези оплаквания, за които споменах, да потърси съдов хирург, за да може да получи най-правилните указания как да бъде решен проблемът с венозната болест при него.
- Когато се отстрани проблемната вена, какво става с кръвообращението в това място?
- Пациентите винаги ми задават този въпрос: когато отстраним тези повърхностни вени, какво става и какво ще се случи с краката им, къде ще минава венозното кръвообращение? И аз винаги обяснявам, че само повърхностната венозна мрежа страда от варикоза, от разширени вени, грубо казано. Тези вени чисто физиологично, когато са разширени, не са функционални и не изпълняват своята нормална функция. А когато се отстранят, по никакъв начин кръвообращението не страда, тъй като повърхностната венозна мрежа съставлява едва между 10 и 15% от венозното кръвообращение на долните крайници.
Т.е., когато тези разширени вени бъдат отстранени, 85-90% от венозното кръвообращение минава в по-дълбоките венозни съдове, които се намират дълбоко между мускулите. Те не се засягат от варикозата и по никакъв начин кракът не страда от това, че са отстранени повърхностни вени. Но пак казвам, състоянието винаги трябва да се преценява от съдов хирург, защото понякога едни разширени вени могат да бъдат израз на прекарана дълбока венозна тромбоза - т.е., да бъдат вторични и тогава, при такива обстоятелства, тези вени не би трябвало да се оперират. Това може да се реши само и единствено при преглед от тесен специалист.
- През юни проведохте безплатни консултации за пациенти с варикоза. Какво е впечатлението ви, кои са най-честите грешки, които допускат такива пациенти?
- За съжаление, моето впечатление е, че българинът все по-рядко обръща внимание на вените си, затънал в своите ангажименти и ежедневие, и много късно търси нашата помощ, когато вече не можем да подходим по друг начин, освен чрез инвазивно лечение - с хирургичен или миниинвазивен подход. Не можем да спрем заболяването още в зародиш, за съжаление. Това е много сериозен проблем у нас, за разлика от съседните държави, в които се прави сериозна профилактика. В България пациентите търсят нашата помощ, когато вече наистина има някакво усложнение на венозната болест.
- В тази връзка много от българите търсят съвет от интернет, а не от специалист. Доста жени с разширени вени пият профилактично витамин С и витамин К, спазват интернет-препоръките за избягване на определени храни. Какво е вашето мнение за тези съвети, правилни ли са?
- Пак с цел да бъда ясен, ще кажа, че винаги препоръчвам да се направи консултация със специалист, защото най-малкото, понякога оплакванията невинаги могат да бъдат свързани чисто с варикозата. Това, че имате вени, не означава, че болката в краката задължително се дължи на проблем с тях. Понякога те могат да бъдат от неврологичен, от мускулен произход. Затова проблемът винаги трябва да бъде отдиференциран правилно, за да може да се прилага и адекватно лечение. А когато наистина е чисто варикозна болест, да, витамините и една правилна диета са важна част от лечението и профилактиката на вените. Но тя никога не може да бъде изолирана, например само с витамин С или пък само с хранене. Подходът винаги е комплексен. Правилен двигателен режим, правилно хранене с определени храни, които не причиняват чревен застой, повишаване на налягането в коремната област и, когато е необходимо, медикаментозно лечение, за да може абсолютно пълно и изчерпателно да прилагаме всички прийоми за профилактика и лечение на венозните болести.
Възможни ли са рецидиви?“Много е индивидуално. Като цяло, след едно оперативно или друго лечение, ако пациентите ни спазват нашите съвети, дори и да са предразположени към развитието на варикоза, рискът да развият рецидив или някаква тежка варикоза, е минимален. Имаме пациенти, които са оперирани в нашата клиника преди 20 и 30 години, но по никакъв начин не са развили последваща варикоза.
Има го схващането, че щом веднъж съм опериран, ще ми се появят разширени вени на друго място. Но, това невинаги е така. Когато работим в екип с нашите пациенти и те изпълняват указанията ни, а ние прилагаме всички съвременни аспекти и начини за лечение и профилактика, може да предотвратим бъдеща поява на рецидиви. Много е важен правилният подход към тези пациенти. Често провеждам такъв разговор с моите пациенти и те ми задават подобни въпроси: “Има ли смисъл да се лекувам, след като след време отново ще се появи същият проблем?
Или: “Една съседка, която се оперира, отново има проблем с вените”... Но хирургичното лечение не е причина за поява на повторни вени. Напротив, най-често неспазването на правилен двигателен режим и натоварване, което препоръчваме винаги, може да бъде причина за появата на рецидиви. Защото тези рискови фактори са постоянно в ежедневието ни”, каза специалистът.
Милена ВАСИЛЕВА