Все още няма открити циркулиращи грипни вируси в страната (има доказани парагрипни и риновируси), но неминуемо ще дойде – вероятно през декември, прогнозира доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Подобно е положението и в останалата част от Европа, където в момента има слаба циркулация на грипни вируси, а обикновено грипната вълна тръгва от западната част на континента и върви на изток.
Пикът на епидемията вероятно ще бъде през януари, обяви експертът.
Очаква се да ни атакуват четири щама – двата сравнително нови от група А – H1N1/Бризбейн (2018) и H3N2/Канзас (2017), които не са циркулирали сред населението и следователно няма много имунитет срещу тях, както и по-познатите вируси от група В – Колорадо (2017) и Пукет (2013). Последният обикаля от доста време и е познат като свински грип.
Този сезон за първи път част от населението у нас на възраст 65 и повече години получава безплатни ваксини по специална национална програма за превенция на грипа.
120 000 са възрастните, включени в програмата, още 160 000 ваксини ще бъдат реализирани на пазара. Всъщност повечето от тях вече са поставени благодарение на 2800 общопрактикуващи лекари.
Дозите са двойно повече от предишни години, но въпреки това имунизационното покритие у нас остава твърде ниско – 2-3% от населението. За сравнение – във Великобритания то е 70% при рисковите групи (хора над 65 г., бременни, малки деца, хронично болни, хора с нарушен имунитет и медицински персонал), а по-конкретно при децата то е 90%.
В САЩ е разрешено поставянето на противогрипна ваксина на деца от 6 месеца нагоре и тя не зависи от другите ваксини в имунизационния календар. Важното е човек – и възрастен, и дете – да е здрав по отношение на инфекции по време на ваксинирането.
Всяка година близо 1 млрд. души на планетата се разболяват от грип и 650 000 умират. Грипните ваксини са основният начин за предотвратяване на грипно заболяване и намаляване на опасността от епидемия, напомня д-р Скендер Сила, представител на Бюрото на СЗО у нас.
Те се използват повече от 50 години, поставени са на милиони хора и са доказано безопасни. Освен тях, СЗО препоръчва и други мерки за ограничаване на инфекцията – често миене на ръцете, покриване на устата и носа при кихане, използване на еднократни носни кърпички, които след това да се изхвърлят, изолиране на болния в дома и ограничаване на контактите му с други хора.
Грипът е сериозно заболяване, което често води до тежки усложнения и много по-често от инфекциите, причинени от останалите вируси, може да протече мълниеносно предупреждава от "Труд" проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Един на 10 000 заболели от грип всяка година може да получи възпаление на мозъка – едно от най-тежките възпаления въобще. Един на 3000 болни от грип може да прояви мълниеносно протичане на грипна инфекция, която да доведе в рамките на часове до дихателна недостатъчност. При нея кожата на възрастия става сива, не му достига въздух, а бебето прави повече от 30 дихателни движения на минута.
Дихателната недостатъчност е свързана винаги с хеморагична пневмония – кръвоизливи в белия дроб. Ако вирусът на грипа прави това на 3000 случая, другите респираторни вируси – бока-, рино-, парагрипни и др., го правят веднъж на 30 000 болни, но го правят, подчертава проф. Кантарджиев.
Хеморагичната пневмония може да е от чума, от антракс или от вирус, допълва микробиологът. Чума и антракс в този момент в нашата страна няма, но респираторните инфекции са много опасни. Всяка вирусна инфекция може да започне направо с много тежки усложнения в рамките на часове, особено при децата.
"Ако човек забележи бързо развиващи се признаци на дихателна недостатъчност, трябва веднага да постъпи в болница и да бъде поставен на командно дишане, за да получи допълнително кислород. Друго спасение няма", категоричен е професорът.
Прочетете още
- 11:20 Ще ме търсиш, к*пеле: Майка обяснява на дъщеричката си, че е за затвора ВИДЕО
- 10:00 Забраниха дребни монети и банкноти с по-голям номинал за плащане в автобусите
- 09:00 Йордановден в "Дружба": Възмутителна постъпка и вдъхновяваща доброта
- 08:00 Разкриха връзка между времето на консумация на популярна напитка и риска от ранна смърт